Pracovat se začne směrem od náměstí po křížení s ulicí Karolíny Světlé. Předpokládaná doba rekonstrukce vodovodního řadu je zhruba jeden měsíc. „Jedná se o náročnou rekonstrukci v historické části města,“ připomněla mluvčí radnice Iva Blümelová.

Přibližně začátkem března v závislosti na počasí začne pak rekonstrukce kanalizace v této ulici.

Stavební úpravy se dotknou komunikace včetně chodníků a veřejného osvětlení, bude se měnit mobiliář a chystají se i sadové úpravy. „Rekonstrukce je ve spodní části ulice ohraničena Karlovým náměstím a úpravy budou končit za křižovatkou s ulicí Karolíny Světlé č. p. 16. Ulice bude během stavebních prací kompletně uzavřena. Vjezd bude povolen pouze pro vozidla stavby a zásobování,“ popsala Iva Blümelová.

Stavba by měla jet po částech tak, aby byla umožněná po co možná nejdelší dobu obslužnost křižovatky s Kouřimské ulice s Karlovým náměstím a křižovatky s ulicí Karolíny Světlé. „Během stavby bude zajištěn přístup do nemovitostí, zásobování obchodů a umožněn pohyb chodců,“ upřesnila mluvčí.

Oprava kanalizace bude náročnější, potrvá odhadem čtvrt roku, tedy do konce května, při zhoršených klimatických podmínkách se tato doba může ještě prodloužit.

Po celou dobu stavebních prací nebude linka č. 13 městské autobusové dopravy zajíždět zastávku Karlovo náměstí. „Kouřimka je dnes de facto jediným výjezdem z náměstí, nepočítám-li klikacení se Rubešovou ulicí. To bude zase dopravní zmatek,“ podotkl řidič Tomáš Pomichálek.

Výměnou osvětlení v Kouřimské ulici začne celá postupná výměna za historizující lampy, které evokují 19. století. Ty by se měly následně objevit ve Zlaté uličce, jejíž rekonstrukce se také vbrzku plánuje, dále v areálu zámku a do budoucna po celém historickém centru města. „Jsou to lucerny české výroby, variabilní i na zeď, jednotlivě, s jedním až čtyřmi rameny. Dají se osadit moderním led svítidly a přesto vydávají příjemné, žluté, teplé světlo,“ popsal místostarosta Michael Kašpar.

Současné lampy za historizující se budou vyměňovat postupně, když se například bude někde opravovat silnice. Třeba v Rubešově ulici se tato rekonstrukce chystá, takže tam se objeví, v areálu zámku momentálně není osvětlení vůbec. Přímo na Karlově náměstí zatím zůstane stávající osvětlení, je v pořádku, tak město nevidí důvod ho nyní měnit. „Nebudeme to měnit násilně. Ale když se podíváte například právě v Kouřimské ulici na kulaté lampy, někde uražené, zohýbané od nákladních aut, zkrátka esteticky vhodné mi nepřijdou. Lucerny budou do historického centra určitě lepší,“ popsal místostarosta.