Výmoly. Rozpadlá krajnice. Kdy skončí hrůza objížďky? Most Malátky mezi Kouřimí a Třebovlí je uzavřený už přes dva roky. Termín, kdy se začne rekonstruovat se neustále posouvá. Blýská se tentokrát už skutečně na lepší časy? Tiskový mluvčí středočeského kraje Martin Kupka uvedl, že realizaci oprav vidí na přelom dubna, května a června. Na počátku března vybrala rada kraje společně s hodnotící komisí stavební firmu, která rekonstrukci provede. „Obeslali jsme všechny zúčastněné strany. Nyní mají dle zákona patnáctidenní lhůtu na odvolání. Jestliže vše půjde snadno, do konce března by mělo být jasno. Začátek rekonstrukce do poloviny letošního roku vidím reálně,“ objasnil Kupka. Jedním z kritérií požadovaným krajem byla i délka stavby. „Námi vybraná firma rekonstrukci zvládne za 60 dnů. Tedy za velmi krátkou dobu. Celková cena opravy se vyšplhá na necelých 7 220 000 korun,“ popsal Kupka.
Sliby a protahování termínů se ovšem vůbec nelíbí lidem na Kouřimsku. Objízdné trasy jsou již nyní v katastrofálním stavu. „Na povrch se dostává podloží silnice, to znamená štěrk, a ten odlétá od kol a je jen otázkou času, kdy opět přijdu o přední sklo automobilu a nejen já, to může potkat kohokoli, a tak prosím o pomoc a opravu nejen této silnice, ale i mostu v tzv. Malátkách,“ vylíčil své trable Michal Vácha z Kouřimi.
Obdobný názor sdílí další kouřimský obyvatel Václav Blažek. „Veškerá doprava včetně těžké kamiónové je svedena kvůli uzavřenému mostu Malátky na silnici třetí třídy, která tuto zátěž neunese. Několikrát za rok silničáři spravují povrch vozovky záplatami, samozřejmě s jepičí životností. Je otázkou času, kdy se nějaký kamion po vjetí na nekvalitní krajnici převrátí,“ konstatoval Blažek.
Podle něho jsou lidé z okolních obcí nečinností kraje pobouřeni. „Most je uzavřený již třetím rokem. Je to hrozné,“ postěžoval si.
A proč tak dlouhá prodleva? Na podzim loňského roku se Středočeský kraj bránil. „Kraj si nechal vypracovat projektovou dokumentaci. Rekonstrukce mostu přesáhne částku 6 milionů korun. A právě tato částka je hranicí pro vyhlášení veřejné obchodní soutěže, která se nedá uspíšit. Urychlení by mělo za následek porušení zákona,“ objasnil tehdy situaci Martin Kupka.
O svém by mohli mluvit v Zásmukách. Rekonstrukce hlavního průtahu se bez prodlev také neobešla. Stavebníci ale využili letošní mírné zimy a výstavba kanalizace a vodovodu, jenž je předzvěstí oprav průtahu, probíhala takřka po celou zimu.
„Již neplatí, že na konci listopadu se stavební práce zastaví a obnoví se až na jaře. Mírné zimy z posledních let dovolují stavebním pracem pokračovat,“ vylíčil stavební technik Jakub Viktora. Podle jeho slov stavební práce můžou zhatit, co se teplot týká, pouze teploty pod pět stupňů.