Nová budova bude pojata jako moderní stodola s částečně prosklenou fasádou a doškovou střechou. Kromě pokladny muzea v ní budou prostory pro občerstvení, prodej suvenýrů, toalety i zázemí pro zaměstnance muzea. Součástí bude i přístřešek pro cyklisty, dvůr s relaxačním posezením a zpevněnou mlatovou plochou.
Ředitel Regionálního muzea Kolín, pod které skanzen spadá, Vladimír Rišlink připomněl, že projekt vstupní budovy byl záměrně zadán v intencích současné architektury. „Vstup do muzea není v pohledové vazbě s historickými budovami ve skanzenu, nebylo nutné pokoušet se o nápodobu historické stavby. Abychom ovšem symbolicky navázali na poslání skanzenu, zvolili jsme budovu s proporcemi tradiční lidové architektury se sedlovou střechou a doškovou krytinou, která byla v minulosti na českém venkově nejběžnější,“ konstatoval.
Vedení muzea podle jeho vyjádření doufá, že vstupní budova bude zajímavým a výtvarně kvalitním přechodem mezi památkami lidové architektury ve vlastním areálu muzea a soudobou zástavbou v přilehlé ulici Nad Hrázkou.
Kromě zástupců Regionálního muzea Kolín slavnostního zahájení stavby ve středu zúčastnili i radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje Václav Švenda, starosta Kouřimi Luboš Čepelák, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Středočeského kraje Lucie Cirkva Chocholová, projektantka budovy architekta Irena Hrabincová, zástupci zhotovitele ze společnosti BFK Service Jiří Fořt a Martin Linhart a Dag Langkramer, majitel velké části pozemků, na kterých se muzeum rozkládá.
Moderní budova nebude mít základní kámen, protože její základy budou betonové, proto přítomní místo klasického poklepávání provedli čestný výkop na místě budoucích základů.
Zemní práce začnou v polovině září, novou budovu by ve skanzenu měli otevírat za 12 měsíců. Po dobu stavby bude muzeum návštěvníkům přístupné.