Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taneční jsou poprvé v historii na zámku

KOSTELEC N. Č. L.: Základní i pokračovací taneční kurzy se letos konají v Rytířském sále na zámku v Kostelci nad Černými lesy

11.10.2007
SDÍLEJ:

Rytířský sál kosteleckého zámku.Foto: DENÍK/Archiv

Taneční kurzy v Kostelci nad Černými lesy mají také několikaletou tradici, jejíž přesnou historii bychom rádi zmapovali během zimy. Za posledních deset let působil v Kostelci nad Č. l. pan Plamínek a od roku 2003 Kristýna Bürgerová (za svobodna Chvalovská). S pronájmem sálu to nebylo jednoduché. Místní Sokolovna, v které je sice velký sál, není v dobrém technickém stavu a kromě toho nevychází novým zájemcům o sport či kulturu dvakrát vstříc.

Kurzy po okolí

„Stěhovali jsme se z vesnice do vesnice,“ říká Kristýna Bürgerová, taneční mistrová TŠ Bolero a vypráví: „V roce 2003 jsme měli kurzy v Hotelu Praha na Vyžlovce, v roce 2004 v Jevanech a právě v roce 2005 jsme se pokusili o návrat zpět do Kostelce – bohužel neúspěšně. V roce 2006 jsme byli opět v Jevanech. Ovšem taneční kurzy na sálech u restaurací se mi nelíbily. Jsem puntičkář a snažím se být perfekcionista, a tak jsem začala usilovat o pronájem sálu na zámečku v Kostelci. Napsala jsem přímo na Českou Zemědělskou univerzitu a za nedlouho jsem měla schůzku s kvestorem, panem Boháčkem. Tímto mu ještě jednou děkuji za milé a vstřícné jednání. Taneční pro sezonu 2007 – 2008 budou skutečně na zámku, v Rytířském sále v Kostelci nad Černými lesy. Mám z toho velikou radost. Jediné co mě mrzí, že jsme museli kvůli tomu zvednout cenu nájemného, ale na druhou stranu si myslím, že prostředí sálu je luxusní – skoro jako na Žofíně.“

Kluků je méně

Tanečními kurzy TŠ Bolero prošlo již více než 150 dětí a nikdy nebyla nouze o kluky, vždy jich bylo o dva, tři víc, ale letos? „Asi byl ročník silnější na dívky,“ směje se Kristýna, „jinak si to neumím vysvětlit. Mám přihlášeno 27 dívek a 17 kluků. Snad se ještě někdo přihlásí.“
Ale tento problém je bohužel i v Praze, a to i přes zvýhodněné kurzovné pro chlapce. „Já si pamatuji na své taneční, kdy nás střídalo minimálně pět holek. Kluky tancování baví o něco později – musí dozrát,“ vysvětluje taneční mistrová.

Základní kroky

Taneční škola Bolero má taneční kurzy pro mládež, jako většina škol, rozděleny na základní a pokračovací. V prvních deseti lekcích se naučí základní kroky všech tanců (blues, waltz, polka, valčík, foxtrot, rumba, samba, chacha, jive). Jedna hodina je věnovány country tancům a jedna hip hopu.
„Neopomíjíme ani společenské chování, které lehce zmíníme při každé hodině a jednu lekci věnujeme společenskému setkání spojenému s večeří. Letos by měla probíhat na zámku Jemniště. To je další luxus, ze kterého mám opravdu velkou radost,“ říká Bürgerová. V pokračovacích kurzech se na látku navazuje pokročilými figurami a přidávají se nové tance jako je třeba salsa nebo argentinské tango.

Plesy Bolera

Velký úspěch měly vždy plesy TŠ Bolero, a to jak ples „vánoční“ těsně před Štědrým dnem, nebo „věneček“ na konci března. Ples má nabitý program od začátku do konce. Hraje dobrá kapela, je zařazeno několik předtančení, vlastní vystoupení účastníků kurzů a nechybí ani tombola. „Na konci dojde vždy na slzičky dojetí, a to jak rodičů, dětí ale i moje,“ dodává Kristýna.
Většina teenagerů, která taneční kurz začala navštěvovat z donucení rodičů, je nakonec ráda a pochvaluje si, co všechno se naučili a co společně s tanečními mistry zažili.
„Jsem asi nejmladší členkou Svazu učitelů tance České republiky a v hodinách je to znát. Jsme kamarádi,“ zdůvodňuje pohodovou atmosféru kurzů Kristýna Bürgerová. Doufá, že tak tomu bude i v letošních kurzech.

Taneční kurzy mají v Čechách tradici

S nástupem zimního období začíná na nepočítaně sálech republiky taneční sezóna. Taneční školy otvírají své dveře vstříc novým zájemcům o tanec, ale mnohdy také zarytým příznivcům tance, kteří se do kurzů vrací po několikáté.

Z historie tanečních

Tradice tanečních kurzů v Čechách se dá počítat přibližně od roku 1830, kdy také vznikl náš národní tanec polka. Naprosto masovou záležitostí byly taneční kurzy v období Rakouska – Uherska.
Tanečním kurzům nijak neuškodily ani světové války, vždy po jejich ukončení se lidé rádi vraceli na parket, do společnosti, za hudbou. Taneční nikdy nebyly povinnou záležitostí, jak se někdo domnívá, jelikož lidé je považovali za samozřejmý doplněk svého vzdělání, jako třeba řidičský průkaz.

Tanec zažívá renesanci

Po roce 1989 byly kurzy odsouzeny prakticky k záhubě a to tím, že se mládeži otevřely nové možnosti zábavy.
V posledních letech se ovšem do tanečních vrací ti, co vše zameškali. Zjišťují totiž, že jim tanec a společenské chování chybí jak v soukromém životě, tak v pracovním.
Tanec zaznamenává renesanci, a to jak díky novým tancům zavlečeným do Čech, jako je třeba salsa, ale také díky televizním soutěžím, ve kterých lidé fandí a podporují své favority například ve StarDance.

11.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení