„Musíme to s nimi domluvit," přitakal starosta Kostelce nad Černými lesy Jiří Kahoun. Podle jeho slov obce, ze kterých dochází děti do černokostelecké školy, v nedávné době přispěly na nové technologie ve školní jídelně.

Musí pořídit další technologie

„Další však budeme muset pořizovat letos," prozradil Jiří Kahoun, že budou muset s ostatními obcemi pokračovat ve finanční spolupráci, protože samotný Kostelec nad Černými lesy to není schopný utáhnout sám ze své kasy.
Okolní obce, tak musí počítat s tím, že za své žáky budou přispívat nejen na plánovanou rekonstrukci, ale zároveň ještě na další školní vybavení.

Lidé tu nemají trvalí pobyt

Mezi obcemi vše funguje, jak má. Jenže problém nastává u rodin, kteří na Černokostelecku žijí, nejsou tam však přihlášeni k trvalému pobytu.
„V seznamu žáků je například dítě z Opatovic u Hranic. Další je například z Vinařic u Kladna. Těžko k nám dojíždí děti z Kladna," vysvětlil starosta města. Škola tyto žáky přijímá, jenomže obce, kde žijí a nejsou tam přihlášení na tyto osoby nedostávají příspěvky. „Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se tu rodiny přihlásily, a pak by město dostalo nějaké finance," řekl Jiří Kahoun. To samozřejmě platí i pro spádovou oblast Kostelce.
Někde bývá problém s přihlášením dětí, které v místě nemají trvalé bydliště. Jde většinou o mateřské školy, ale také školy základní dávají u zápisu přednost těm, kteří mají v místě nebo v jeho bezprostředním okolí trvalé bydliště.
„My to zatím nemáme. Budeme však muset toto téma otevřít," přiznal Jiří Kahoun, že černokostelečtí prozatím trvalé bydliště příliš neřešili, ale do budoucna to nevylučuje. Podle něj to totiž skutečně může být problém.

Sto dětí nemá bydliště na Černokostelecku

„Budeme nuceni zavřít školu mimo školský obvod, ať se lidé, kteří zde jen „přespávají", musejí přihlásit," míní starosta Kostelce. Podle něj je jedno, ve které obci školského obvodu budou bydlet. Do školy se totiž hlásí kolem 14 % dětí z obcí mimo školský obvod. To je podle starosty zhruba sto dětí. „Představte si, kolik peněz by dostaly obce do rozpočtu, pokud by zde měli rodiče těchto dětí trvalý pobyt," uzavřel Jiří Kahoun.

Situaci je třeba začít řešit

Situaci na Černokostelecku je třeba řešit, jelikož v příštím roce je třeba zvětšit školu. Kapacita totiž nebude stačit. Černokostelečtí proto chtějí přikoupit dvě budovy v těsné blízkosti současné školy. Bude však potřeba je zrekonstruovat.Samotné město však nákup a rekonstrukci finančně neutáhne. Pomoci by mohla dotace a samozřejmě město požádá obce ze školského obvodu o finance. Pokud dotaci město nedostane, bude muset vymyslet alternativní řešení situace, které nebude stát tolik peněz z kasy města.