To je jediné, co zbývá tělesně postiženým nebo matkám s kočárky při vstupu do budovy Okresního soudu v Kolíně. Proč? V objektu chybí jak bezbariérovou vstup, tak výtah.

Soud žádá o peníze už od roku 2003

Podle slov Libuše Kantůrkové, předsedkyně Okresního soudu v Kolíně, žádají nadřízený orgán o peníze na jeho vybudování už několik let. „Už 2. ledna 2003 jsme přes Krajský soud v Praze podávali na ministerstvo spravedlnosti žádost a investiční záměr na vybudování bezbariérového vstupu. Tehdy byly vyčísleny předpokládané náklady na 3 miliony korun. A od té doby žádost každý rok opakujeme, ale peníze nám zatím nebyly přiděleny,“ popsala situaci.

V případech imobilních občanů jsou proto všechna jednání přesunuta do přízemí.

K tomu nepřispívá ani fakt, že chybí výtah. „Je to velice nepříjemné jak pro lidi, kteří chodí na jednání do zasedací místnosti ve druhém patře, tak samozřejmě pro zaměstnance, kteří musí nosit stohy těžkých spisů nahoru a dolů,“ uvedla příklady předsedkyně soudu.

Město peníze nepřidá

Budova soudu není majetkem města. Z rozpočtu ho tedy nelze financovat. „My nemáme program, který by mohl podpořit financování stavebních úprav jiných budov než ve vlastnictví města. I když je v jeho zájmu, aby veřejné budovy byli přístupné všem občanům,“ nastínil starosta Kolína Jiří Buřič.

V justici nejsou peníze

Krajskému soudu prý pouhé obnovení žádosti nestačí. „Okresní soud v Kolíně si musí podat investiční záměr. Před lety nárokovali částku tři miliony korun na výtah a bezbariérový vstup. Ale v justici byla několik let situace, kdy opravdu peníze na nic nebyly. Dofinancovával se justiční areál v Míčánkách a justiční areál v Brně a všechny peníze padaly na takovéto akce. Je třeba znovu vytvořit klasický investiční záměr, kde se u firem zjistí, kolik to aktuálně stojí a napíše se textová část tabulky. A to v Kolíně neudělali. Ani v loňském roce a letos také ještě ne,“ upřesnila Irena Kindlová ředitelka správy na Krajském úřadě v Praze, s tím, že obnovovat investiční záměry se musí aktuálně i z toho důvodu, že se mění formuláře.

Kolínský soud na to ale nikdo neupozornil. Zřejmě to není nikoho povinností. „Žádost nám přesouvají z roku na rok a pořád dostáváme stejnou odpověď. Nejsou finance. Veškerou dokumentaci máme zpracovanou a připravenou. Pro nás není problém poslat investiční záměr každý rok znovu, ale to bychom o tom museli nejdřív vědět,“ ukončila Libuše Kantůrková.

Nyní bude opět záležet na rozhodnutí nadřízených orgánů a přidělení potřebných financí.