ON-LINE reportáž o koronaviru sledujte ZDE

Přes všechna opatření, která škola zvaná U Kostelíčku zavedla, v posledních dnech ve škole stoupal počet dětí i učitelů s příznaky koronaviru. Děti začaly chodit do školy s kašlem, u některých to byla bolest hlavy. Nezřídka může mít koronavir u dětí lehký průběh, ale snadno se přenese na učitele nebo jiného žáka. Následně už testy u některých koronavir potvrdily. „Nakonec ve škole chybělo už 30 procent dětí a stejné procento pedagogů,“ upřesnila ředitelka.

„V této chvíli jsou dva pozitivní případy z řad pedagogů, v karanténě je 400 žáků a 25 učitelů,“ potvrdila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Učitelé absolvovali testy ve čtvrtek, žáci mají vyjednaný termín na příští týden. Podle informací hygieny budou odběry probíhat v kolínské nemocnici v pavilonu X v ordinaci lékaře pro děti a dorost (výměník před jídelnou), a to pro žáky prvního stupně v pondělí a pro žáky druhého stupně v úterý.

I v případě negativního výsledku bude žák nadále v nařízené desetidenní karanténě, tj. do 26. září. Do školy se po státním svátku 29. září budou moci vrátit pouze ty děti, které nebudou čtyři po sobě následující dny vykazovat známky respiračního onemocnění.

„Od čtvrtka jsme přešli na distanční výuku, platí samozřejmě i pro zdravé žáky, zkrátka abychom se nedostali do začarovaného kruhu,“ uvedla ředitelka Lokajová. „Už na jaře byla naše distanční výuka hodnocená jako velice dobrá, nemáme s tím problém, máme zavedený googleclassroom, takže žáci budou vlastně pokračovat v tom, co už znají. Navíc karanténa není až tak dlouhá, jsou v ní dva víkendy, celkem jde o sedm vyučovacích dnů,“ popsala Iva Lokajová.

Škola samozřejmě ihned po zjištění závažné situace kontaktovala všechny rodiče, učitelé se nezastavili, během odpoledne a večera měla ředitelka přes stovku hovorů, poslední končily až kolem desáté hodiny v noci.

Iva Lokajová se v Kolíně přiřadila k dalším lidem, kteří velmi chválí kolínské hygieniky. „Všechno nám vyjednali, paní je v nasazení nad vlastní čas, o víkendech, pomůže, uklidní, má obrovský přehled, snaží se najít nejlepší řešení,“ popsala ředitelka.