V této chvíli je ale těžké odhadnout, jestli se obyvatelé radují z vidiny této vymoženosti. Není totiž jisté, jestli se připojí.

Před realizací podle jeho slov projektanti procházeli obec a zakreslovali septiky. „Lidé podepisovali, že s tím souhlasí,“ okomentoval starosta.
Obec tedy přísliby na připojení od obyvatel má, ale pouze nezávazné.

Podle starosty obce Jana Ševčíka má dotace na kanalizaci podmínku: musí se na ni připojit 274 ekvivalentních obyvatel. Nabízí se otázka, co se bude dít, pokud se toto číslo nenaplní. Jan Ševčík ale zůstává optimistický. „Já doufám, že se připojí všichni, je tak schválená dotace,“ řekl. Na otázku, co by se dělo, kdyby se obyvatelé necítili zavázání podmínkami dotace, odpovídá jednoduše. „Musí se připojit,“ zopakoval.

Situace je navíc komplikována tím, že obec zatím neví, kolik bude obyvatele stát přípojka a jaký bude příspěvek. Jestli tedy bude pro obyvatele kanalizace stále finančně zajímavá, je tedy v tento moment nemožné odhadnout. „Poplatek právě nevíme. Projektové dokumentace na přípojky ale schválená je, čekáme na propočty,“ vysvětlil starosta. Na základě takových údajů rozhodne zastupitelstvo, jakou spoluúčastí by se tamější na přípojkách spolupodíleli.

Kořenice zatím neznají cenu kanalizačních přípojek pro občany

Jakmile bude taková informace dostupná, obec plánuje setkání obyvatel. „Svoláme veřejnou občanů, kde jim řekneme, kolik to bude stát a kolik se na to přispěje,“ vysvětlil starosta. Ten se informoval na financování přípojek ve vedlejších obcích. „Je to různé, někde cena činí dvanáct tisíc, někde sedm,“ řekl.

Co se týká financování samotné kanalizace, z celkových dvaceti čtyř milionů tvoří většinu dotace: více než dvaceti miliony přispěje Evropská unie, Státní fond životního prostředí přisype zhruba milion dvě stě tisíc. Samotná obec Kořenice počítá se zaplacením půldruhého milionu ze své kapsy.

Alespoň tak finance vypadají, podle slov starosty Jana Ševčíka zatím nejsou čísla finální. „Máme rozhodnutí o dotaci, ale ještě neznáme přesnou částku,“ řekl. Proto si obec vzala komerční úvěr šesti milionů korun, zkombinovala ho s pěti miliony ze svých zdrojů. „Vytvořili jsme jedenácti milionovou rezervu, vycházeli jsme z finanční analýzy podle fakturací v prvním měsíci,“ vysvětlil starosta.

Stavba byla odstartována 1. března tohoto roku. Dokončení se předpokládá 16. prosince 2011.