Zapříčinil to totiž nález nevybuchlého střeleckého granátu. „Kluk se vrátil z práce, nějak po páté. Tak jsme pokračovali v terénních úpravách zahrady,“ vyprávěl Zdeněk Körbl, na jehož zahrádce našel jeho syn granát.

Za všechno mohl prý déšť. Odkryl totiž hlínu nad částí granátu, která připomínala hrdlo láhve. Proto se nálezce rozhodl prozkoumat, co to vlastně našel. Jenže to taky mohlo dopadnout hodně špatně. „Syn si myslel, že to je nějaká zakopaná láhev. Tak ji vyndal, protože se chtěl podívat, co to je,“ popisoval momenty hrůzy jeho otec.

Dokonce s granátem přišel k otci, aby mu nález ukázal. Ten okamžitě poznal o co jde. „Já jsem se okamžitě lekl, aby to nevybouchlo. Tak jsme to položili a zavolali policii,“ popsal rychlý slet událostí. Policie přijela ve chvilce.

Celý dům, zahradu a přilehlé okolí okamžitě uzavřela. „Přijel pyrotechnik a nevybuchlý dělostřelecký granát zneškodnil,“ řekla Věra Žídková, mluvčí kolínských policistů.

Zásah pyrotechnika sledoval i Zdeněk Körbl. „Ohledal granát a potom ho uložil do nějaké bezpečnostní schránky,“ popsal. Potom munici odvezl k likvidaci.
Dělostřelecká munice, která prý vypadala jako z první světové války, ale zprvu byla jinde.

Nic netušící majitelé pozemku totiž prováděli terénní úpravy. Bagrem naváželi hlínu na druhý konec zahrady. S hlínou tedy odvezli i granát. Zdeněk Körbl utřel zpocené čelo při představě, kdyby munice vybouchla tehdy.

A jak granát vypadal? Zdeněk Körbl ho popsal jako kovový válec připomínající jeden a půl litrovou kovovou láhev. „Munice byla značně zrezivělá, vrstvy rzi se loupaly,“ popsal nálezce.