Součástí programu byl také slavnostní průvod s harmonikou. Vše tedy Konojedští popsali jako takovou menší posvícenskou slavnost.
Poděkovali za úrodu i zvířecí přírůstky
„V kostele při mši jsme poděkovali za dary přírody – úrodu, zvířecí přírůstky a za dar života," prozradila, jak vypadala mše, starostka.
Po požehnání panem farářem a ukončení mše hovořil Jaroslav Lízner ještě na téma výstavy o vévodkyni Marii Terezii Savojské.
„K výstavě jsme zhlédli i spoustu vystavených nádherných fotografií," zmínila Michaela Růžičková. Následně dodala, že při odchodu z místního kostela je děvče oblečené ve staročeském kroji pohostilo posvícenskými koláčky.
Paní starostka ostatním účastníkům nabídla dle staročeské tradice chléb se solí.
Pak už se dav za doprovodu rozzářeného slunce a harmonikáře Filipa vydal směrem na náves. Hrály se dechovky, veselé písničky a před obecním úřadem na všechny čekalo občerstvení.
Pochutnali si na tradičních pokrmech
Konojedští si mohli pochutnat na klobáskách, guláši, škvarkových plackách, kávě, pivu a dalších nápojích.
Lidí se podle Růžičkové sešlo hodně. To potěšilo nejen jí samotnou, ale také pana faráře.
„Na to, že jsme měli premiéru, to bylo úžasné odpoledne. Do příštího roku celou slavnost ještě vypilujeme a budeme se těšit i na vás všechny z okolí – přijďte pobejt," pozvala starostka obce případné další účastníky konojedských slavností.
Starostka navíc prozradila, že Posvícenské slavnosti jistě nebyli jedinou akcí, která se v této vísce bude tradovat.
Dalšími jsou například Dožínkové slavnosti s hody, Staročeské máje, Hasičské slavnosti nebo Rybářské slavnosti.
Každý si tak během roku přijde na své. ⋌