Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec války přinesl na Karlově náměstí v Kolíně mnoho prolité krve

Kolín – Poslední dny druhé světové války přinesly v Kolíně mnoho prolité krve. Ve chvíli, když už obyvatelé města čekali konec války každou hodinou, přišel doslova masakr nevinných Kolíňáků přímo na dnešním Karlově náměstí. Došlo k němu 7. května 1945. O hrůzných chvílích jsme si povídali s historikem kolínského muzea Ladislavem Jouzou.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Nakládání rakví s oběťmi kolínského masakruFoto: Archiv Regionálního muzea v Kolíně

„V Kolíně byla stále rozmístěna silná německá vojenská posádka, odhadovaná na 15 tisíc mužů. Vedle jiných jednotek zde byl dislokován i zvláštní útvar vojsk SS s krycím jménem „Florian" o síle tří až čtyř tisíc esesáků. Ulicemi procházely či projížděly hlídky složené z příslušníků gestapa a SS a střílely do vzduchu, aby postrašily obyvatelstvo," předeslal Ladislav Jouza.

Ústup Němců

Sedmý květen byl tehdy pondělí. Dopoledne prováděli Němci ve městě přeskupování svých sil a soustřeďovali vojska i civilisty do tří prostorů. „Plány jejich velení nejsou dopodrobna známé, ale můžeme předpokládat, že s blížící se kapitulací usilovali o zajištění svého ústupu před sovětskou armádou do amerického zajetí. Nechtěli připustit jakékoliv komplikace způsobené místním českým obyvatelstvem, jež by bránilo jejich přesunu," vysvětluje Ladislav Jouza. Večerní masakr podle jeho slov vyplynul nejen z pouhého sledu událostí, ale ovlivnil ho záměr zastrašit obyvatele Kolína spolu s fanatismem jednotek SS.

„Zuřivost a nenávist (podmíněné vlastní frustrací a obavou z budoucnosti) některých bývalých „nadlidí" byla až iracionální. Např. v této době náhodně zadržený Josef Krása, zahradník ze Zálabí, který byl odvlečen do jedné obsazené budovy v Čechových sadech, byl bestiálně mučen, zabit a jeho tělo bylo zahrabáno na zahradě," líčí historik s tím, že v podvečer 7. května se větší množství kolínských občanů shromáždilo na Karlově náměstí.

Střílení do davu

Asi v 17,30 hodin byla z rozhlasového přijímače, umístěného do jednoho z oken, přenášena zpráva o kapitulaci Německa.

„Během souhlasných projevů občanů přijela okolo 18. hodiny z Pražské ulice na náměstí kolona vozidel a příslušníci SS a Schutzpolizei začali střílet do davu. Asi 12 občanů bylo usmrceno a 14 těžce zraněno. Ostatní obyvatelé byli donuceni jít s rukama nad hlavou k budově okresního úřadu, muži byli prohledáni Chorvaty ze strážního oddílu. Zásah proti neozbrojenému obyvatelstvu nařídil bývalý velitel gestapa v Kolíně SS – Obersturmbanführer Paul Feustel, jenž od února 1945 velel protipartyzánskému Jagdkommandu Chrudim," popsal Ladislav Jouza a doplnil, že následovalo obsazení radnice, zatčení členů revolučního národního výboru, vyhlášení stanného práva a hrozby dalších represálií. V noci na 8. května probíhala evakuace německých jednotek z vystrašeného města, která se protáhla do druhé dne.

16 mrtvých

Uvádí se, že na následky střelby na Karlově náměstí celkově zahynulo 15 osob a 16. obětí byl zmíněný Josef Krása. Pietní rozloučení se čtrnácti zabitými proběhlo podle Ladislava Jouzy 11. května u radnice za velké účasti pozůstalých, představitelů města a shromážděných diváků, kteří se přišli rozloučit s oběťmi nacistického řádění. Další obětí byl Otta Chmel, který zemřel v kolínské nemocnici na následky zranění koncem května. Na vytvoření přesného seznamu obětí se pracuje,jednotlivé dochované seznamy se v jednotlivostech liší. Za jakékoliv konkrétní zprávy a případně další materiály ze strany příbuzných a pamětníků by byli historikové velmi vděční.

Rok po válce, 4. května 1946, byl 7. květen usnesením pléna MNV ustanoven trvale smutečním dnem v Kolíně. Událost připomíná pamětní deska na domě čp. 76 na Karlově náměstí, která byla odhalena 4. května 1968

Autor: Redakce

7.5.2015
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení