Kolik je celkem kandidátů? Kolik z nich žen? Kolik kandidátům je let? A jaké mají vzdělání? To vše jsme si připravili v dnešním pohledu na volby. Pro náš přehled jsme čerpali údaje Českého statistického úřadu na webu volby.cz.

2187: Vezměme to popořádku. Za kolínský okres celkem ve všech politických stranách a hnutí kandiduje 2187 lidí. Co je na tomto číslu ale zajímavé, je fakt, že před čtyřmi roky kandidovalo nepatrně více lidí: přesně 2272.

68,31 procenta všech kandidátů na Kolínsku jsou muži.

60: Ze všech mužů, kteří v bývalém okrese Kolín kandidují, jich je nejvíce ve věku od 60 let, tato skupina tvoří 12,53 procenta všech kandidátů, konkrétně 274 mužů.

31,69: Žen je v komunální politice méně: na kandidátkách tvoří pouze 31,69 procenta.

40: Žen je v komunální politice sice méně než můžu, ale zato jsou mladší než muži. Nejpočetnější skupinou žen, která se bude ucházet o posty v obecních zastupitelstvech, se pohybuje mezi 40 až 44 lety. Další početné věkové skupiny jsou stejně zastoupené: 4,66 procenta mají ženy ve věku 35 až 39 let a 45 až 49 let.

84: Nejstarším kandidátům v bývalém okrese Kolín je 84 let. Tito kandidáti jsou navrženi 
v Krakovanech (KSČM) a Českém Brodě (ODS).

18: Kandidovat do obecního zastupitelstva můžete jen tehdy, když vám je přes osmnáct let. Takových kandidátů je však minimum. Kandidátů do 19 let, jak uvádí Český statistických úřad, je na Kolínsku pouze 8: čtyři ženy a čtyři muži. Osmnáctileté kandidáty mají v Kouřimi (KDU-ČSL), Kolíně (ČSSD), Ratenicích (Doma v Ratenicích), Krakovanech (KDU-ČSL), Volárně (Za obnovu Volárny), Českém Brodě (KDU-ČSL) a Třebovli (Za spokojenou obec).

88,57 procenta kandidátů (což představuje 1 937 lidí) je na kandidátních listinách bez politické příslušnosti.

55,24: Za celé Kolínsko to je právě 55,24 procenta kandidátů, kteří se ucházejí o křeslo v zastupitelstvu za sdružení nezávislých kandidátů, tedy místní sdružení. To představuje přesně 1208 kandidujících.

3: Tři kandidátky z měst v bývalém okrese Kolín mají za lídra ženu. Konkrétně ANO 2011 v Českém Brodě, Kouřim – Náš domov, SNK v Kouřimi a KSČM v Zásmukách.

213 akademických titulů jsme napočítali na kandidátkách šesti měst na Kolínsku (Český Brod, Kolín, Kouřim, Pečky, Týnec nad Labem, Zásmuky).

77: Nejčastějším vysokoškolským titulem, který mají kandidáti šesti měst na Kolínsku, je inženýrský titul, který má 77 kandidátů. Dalším nejčastějším je magisterský (61 kandidátů). Bakalářský titul má 26 kandidátů. Doktorský titul (např. PhDr., MUDr., JUDr., MVDr. a další) má 39 kandidátů.

1: Z kandidátů šesti měst je nejvzácnějším titulem M. A., tedy Master of Arts. Jde o magisterský stupeň studia, používá se pro společenské či humanitní vědy, ale získat ho můžete i v dalších oborech. Někdy se používá i zkratka MgA.

6: Šest kandidátů šesti měst má takzvaný „velký" doktorát, tedy Ph.D., který v českém prostředí v minulosti nahradil titul CSc. (kandidát věd) – ten má pouze jeden kandidát z měst na Kolínsku.