„Nejdřív bych se zkusila zeptat známých,“ přemítá Lenka Turynová nad tím, kdo by se během její dovolené postaral o její třináctitýdenní fenku. „Pokud by mi ji neměl kdo hlídat, nejela bych,“ poukazuje na to, že její fenka Roxy je plnohodnotným členem rodiny.

Pokud ale nemáte ochotné příbuzné, či sousedy, budete se muset po hlídání svého čtyřnohého miláčka poohlédnout někde jinde. V dnešní době už je rozšířený trend hotelů pro psy a kočky. Mnoho oslovených pejskařů ale uvažovalo i nad psím útulkem. „Mohlo by to být o dost levnější než hotel,“ zamyslel se jeden z pejskařů.

V psím útulku však pejskaři moc nepochodí. „Hotelové služby poskytovat nesmíme. V době, kdy náš útulek vznikl, nesměl být hotel součástí útulku, a to z veterinárních hygienických důvodů,“ řekla vedoucí kolínského útulku Alice Kubíčková. Po příbuzných a známých, tak připadá v úvahu už jen hotel pro psy nebo kočky.

Jeden z takových hotelů je i na Kolínsku. Cena za ubytování malého psa se pohybuje již kolem sto padesáti korun, velkého psa pak ubytují i o necelou stovku dráž. Existují však i dražší VIP pobyty, nebo třeba pobyty s kondičním trenérem.

Některým majitelům psů se však i základní cena hotelu zdá mnoho. Někteří prý dokonce nechají svého psa na ulici s tím, že ho poté snad najdou v útulku. „Takovýto případ jsme zatím neodhalili, ale nepochybuji o tom, že i to se zde přihodilo, jen o tom nevíme,“ uvažuje Alice Kubíčková.

„Takové lidi nechápu! Osobně si to nedokážu představit, proč si toho pejska pořizují, když ho pak nechají někde u silnice a je jim jedno, kde jejich mazlíček skončí,“ rozčílila se nad takovými pejskaři Lenka Turynová. Každý se podle ní může dostat do nelehké životní situace, kdy už se o pejska, či kočku nemůže starat, ale řešit se to dá podle ní jinak. „Vždyť dnes je takových možností!“ zlobí se.

V útulku se ale spíše setkávají s jiným případem. Stává se, že psa během dovolené hlídá známý nebo soused a tomu pak uteče. „Cesty těchto utečenců jsou nevyzpytatelné, takoví už u nás byli a jejich cesty většinou skončily happy-endem,“ vzpomíná Kubíčková.

Martin Šnajdr