Situace zatím není taková, že by někde byly počty členů volebních komisí pod minimem. Otázkou je, co s tím udělají nadcházející dny.

Několik odřeknutí členství ve volebních komisích zaznamenali třeba v Kolíně. Jana Kramářová, vedoucí odboru správních činností a přestupků kolínského městského úřadu, ale uvedla, že šlo o minimum lidí. „Několik lidí odešlo, ale stále je dostatek náhradníků. Bylo několik případů lidí kolem 70 let, kteří uvedli, že se po poradě s lékařem rozhodli neúčastnit,“ podotkla.

Naznačila však, že dnes je situace nějaká, zítra může být jiná. Podle jejích slov přichází nebezpečné období, že kdyby někdo z komisařů skončil v karanténě, nemusí se z ní dostat včas do voleb. „Uvidíme, co ukáže čas,“ dodala.

U každých voleb je podle vedoucí jedním z prvních úkolů stanovení minimálního počtu členů volební komise. Zákon pamatuje na to, že když dojde k poklesu pod minimální počet, musí se dodelegovat členové do minimálního počtu. „Nyní máme v účinnosti zákon číslo 350/2020, takzvaný covidový, kdy se toto opatření zmírnilo,“ uvedla.

Kolín tak pro většinu svých okrsků stanovil minimální počet členů volební komise 7 až 8 volebních komisařů. Zákon ale nyní minimální počet stanovuje na pět. „To je pro nás taková pomoc ve chvíli, kdy klesne počet členů v komisi pod minimální hranici, kterou jsme si stanovili, tak nejsme tlačení k delegování členů za každou cenu,“ vysvětlila vedoucí odboru a dodala, že město má dostatečný počet náhradníků.

Že se někteří členové volebních komisí odhlašují, potvrdil také Aleš Kašpar, tajemník Městského úřadu Český Brod. „Zatím ten stav není rizikový, stále máme náhradníky a záložní řešení, zatím jsme ho ale neaktivovali,“ uvedl. Podle něj je ve hře více možností, jedna z nich je ta, že by volebním komisím pod minimálním počtem komisařů vypomohli například pracovníci úřadu.

Masivní úbytek zájemců o volební komisařství nezaznamenali ani v Pečkách. Kdyby ale někdo kvůli obavám z koronaviru účast odřekl, má město v záloze náhradníky.