Mladiství z Ukrajiny ve věku 13 až 18 let pocházejí z rodin, do jejichž osudů vstoupila současná válečná situace. Akci organizuje NNO Ukrajinsko-evropská perspektiva. “Program jim připravovali a starali se o ně ukrajinští dobrovolníci převážně žijící v Česku. Hlavními organizátory byli Galina Andrejceva a Volodymyr Telenko, kteří mají můj velký obdiv za jejich nasazení a snahu udělat všem zúčastněným co největší pohodlí a zařídit skvělé zážitky,” popsal Martin Zoubek, vůdce skautského střediska.

Ubytováni byli na velké zahradě ve stanech zapůjčených kolínským střediskem. “Od nás se počítalo se skautským programem, který jsme složili víceméně z her, které hrajeme na schůzkách a táborech. Dále jsme si společně zastříleli z luku, zahráli ping pong, stolní fotbálek a po umoudření zahráli fotbal. Večer se nesl v duchu táboráku a zpěvu, kdy jsme se střídali v ukrajinských a českých písních,” vylíčil program Martin Zoubek.

Všichni si společné setkání velmi užili, vedle her a sportů, se skauti naučili pár ukrajinských slov a potrénovali také angličtinu. Na závěr týdne v neděli, si připravili ještě instruktáž o běžných zraněních a základech zdravovědy.

“Poté měli účastníci hodnocení tábora a předávání odměn a upomínkových předmětů, po němž jsme zájemce učili softbal. Po sportovním výkonu přišla vhod ukrajinská Kaša, výtečný pokrm z pohanky. K radosti všech probíhala večer venkovní diskotéka, na které jsme si zatancovali a zazpívali. Po ní byl čas na odpočinek a klidnější povídání. Pár aktivnějších z nás rozdělalo oheň a u něj jsme zpívali, hráli na kytaru a pohovořili dle svých možností,” uvedl na závěr vůdce střediska Martin Zoubek.