Onemocnění se objevilo jak u zaměstnanců, tak u obyvatel domova. Klienti, kteří covid prodělali, si mohou po předchozí domluvě dojednat, že z domova na určitou dobu odejdou na návštěvu svých rodin. „Tak jsme dohodnutí s hygienou, zatím o to ale není příliš zájem,“ dodala ředitelka.

Náročné období má za sebou i Domov pro seniory Anna v Českém Brodě, kde se covid objevil před Vánoci. „Měli jsme tu několik případů, byl to náročný advent. Mezi klienty nyní nemoc není, máme nemocných ještě šest zaměstnanců,“ uvedla ředitelka Lucie Hovorková, která doufá, že situace se brzy zlepší a nemoc odezní.

Návštěvy v českobrodském domově jsou povoleny, samozřejmě za přísných pravidel. „Každý den děláme pro návštěvníky testy, příchozí musí používat respirátor, návleky na boty či ochranný plášť,“ dodala ředitelka.

Návštěvník si samozřejmě nemusí nechat dělat test přímo v domově, může také předložit doklad o negativním výsledku PCR testu nebo antigenního testu, který absolvoval nanejvýš osmačtyřicet hodin před návštěvou. Povolená je návštěva dvou dospělých osob za jedním klientem ve stejném čase nanejvýš na půl hodiny. Jak Lucie Hovorková dodala, návštěvníci jsou ukáznění a stanovená pravidla dodržují.

V Domově pro seniory v Pňově Předhradí se zatím drží. Návštěvy v pňovském domově jsou možné, zařízení za tímto účelem udělalo úpravy. Vytvořilo místo fungující jako setkávač, jaký měli na čas zapůjčený v domově v Mlékovicích, akorát není mobilní, ale přímo v objektu. „Příchozí se s klienty schází v potkávací místnosti, kde je plexisklo, telefony, takže spolu mohou nejen hovořit, ale hlavně se vidí,“ popsala ředitelka Zdenka Farkašová s tím, že prostor je hodně využívaný.

I zde platí obdobná hygienická opatření jako v ostatních zařízeních, tedy stanovený počet osob či jasně daná délka návštěvy. „Po každé návštěvě samozřejmě všechno dezinfikujeme,“ dodala ředitelka.