Mluví se o tom dlouho, zákon to ale neřeší. Alespoň zatím. O čem je řeč? Komplikace spojené s ohledáváním mrtvých.
K zesnulým tak musejí vyrážet posádky záchranek, které mohou být potřebné jinde. A pozůstalí zase často čekají hodiny, než se najde lékař ochotný dorazit a potvrdit, že je dotyčný mrtev.

Záchranná služba přitom nemá povinnost vyjíždět k ohledání zemřelého. „To by měli vykonávat praktičtí lékaři. Řada z nich se tomu brání a v noci a o víkendech se někteří z nich k zemřelému nedostaví. Vyjíždí-li záchranáři na místo, kde pacient před jejím příjezdem zemře, samozřejmě zemřelého ohledají,“ uvedla tisková mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Zároveň zdůraznila, že by se neměly stávat případy, kdy záchranáři chybí na místě, kde jich je třeba, protože ohledávají zemřelého.

Své zkušenosti má i kolínská záchranka. Jako jeden z důvodů výjezdů záchranné služby k ohledání zemřelého vidí Pavel Lebeda, pověřený vedením kolínské záchranné služby, v nefungujícím institutu rodinného lékaře. „Protože řada praktických lékařů po stanovené pracovní době na ohledání nedorazí, jezdíme k nim o víkendech a v noci my. Snažíme se nešťastným rodinám pomoci alespoň v tom, aby zemřelého člena rodiny měly doma co možná nejkratší dobu. Samozřejmě, je-li nutný jiný výjezd k nějakému pacientovi, upřednostníme ten,“ uvedl Pavel Lebeda. „Jednoznačnou prioritou záchranné služby, už podle názvu, je zachraňovat,“ dodal.

Ohledání mrtvého praktickým lékařům platí zdravotní pojišťovna. Neproplácí ale další náklady. Ty by v budoucnu podle ministerstva zdravotnictví mohli být lékařům hrazeny přímo ze státního rozpočtu.

Neradostnou náplň práce praktických lékařů v některých případech supluje záchranná služba, protože doktor k zemřelému prostě nedojede. Pavel Lebeda zdůraznil, že nelze všechny praktické lékaře házet do jednoho pytle. Tak jako existují lékaři - podnikatelé ve zdravotnictví, tak jsou ti, kteří v první řadě vidí člověka a jedou kdykoliv. „Takovou lékařkou je doktorka Rabová z Velimi,“ přiblížil na příkladu Lebeda. „Co se týká zatížení záchranné služby výjezdy k ohledání, dá se těžko takhle narychlo sumarizovat. Na území Kolínska a Nymburska připadá zhruba jeden výjezd na den,“ zakončil šéf kolínské záchranky.

Policie v případě úmrtí musí pokaždé kontaktovat lékaře. „Existuje registr lékařů, které případně kontaktujeme. Smrt musí vždy potvrdit lékař,“ popsala Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství.
Zákonodárci chystají změnu v zákoně. Měla by být součástí zákona o zdravotních službách, který se má stát jednou z klíčových norem v českém zdravotnictví. Pokud jej schválí v příštím roce parlament, začne platit od ledna 2009.

Budoucí změny

Podle informací zpravodajského serveru aktuálně.cz by měl v každém kraji vzniknout registr lékařů, kteří ohledání v daném místě provádějí. Registr budou mít k dispozici záchranáři, lékaři i policisté. „Lékařů, kteří jsou ochotni se zapojit, je poměrně dost. Vše jim uhradí pojišťovna,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.

Systém navrhovaný státem je ve světě standardní. Lékaři nebudou mít ze zákona povinnost ohledání provádět, ministerstvo ale nemá obavy, že by o tuto službu v budoucnu nebyl mezi lékaři zájem. Lékaři totiž budou podle úřadu dobře placeni.

Nedůstojné čekání rodiny

Neděle dopoledne. Malou vesnicí se rozléhá hlas umíráčku. Zemřel jeden ze starousedlíků. Smutný příběh, navíc zarážející skutečnost, že pozůstalí museli být vystaveni dalčímu stresu. Šest hodin marně shánějí někoho, kdo by zemřelého ohledal, a ten mohl být odvezen pohřební službou. Místem příslušný praktický lékař nebere telefon, záchranná služba má nutné výjezdy k živým pacientům. A tak celá rodina čeká na vysvobození. Tím je v tomto případě úřední potvrzení o úmrtí, které může vydat jenom lékař. Pohřební vůz odjíždí až v pět večer.