Královská univerzita střední Čechy. To je název vysoké školy, která by v příštích letech měla začít fungovat v okolí Prahy. S velkou převahou zvítězilo toto pojmenování budoucí středočeské univerzity v anketě, kterou uspořádal krajský úřad mezi středoškoláky, čtenáři vybraných deníků i na svých internetových stránkách. „Až nás překvapilo, jak drtivý náskok to byl,“ připomněl středočeský hejtman David Rath. „Královská univerzita získala 70 procent hlasů, zatímco návrh, který se umístil jako druhý v pořadí – Středočeská univerzita Jiřího z Poděbrad – asi 20 procent,“ doplnil s tím, že další z posuzovaných návrhů pak už měly podporu výrazně nižší.

Univerzita pro každý okres

Název zamýšlené univerzity se tedy zdá být jasný. Podle náměstka hejtmana pro regionální rozvoj Marcela Chládka se už dokonce počítá s tím, že do tří čtyř let by mohla přivítat první studenty. Prozatím ale nikdo přesně neví, jako podobu by budoucí vysoká škola měla mít. „Rektorát bude v Jezuitské koleji v Kutné Hoře, o otevření dalších fakult se nadále vede diskuse. Náš záměr je, aby vysoká škola měla zastoupení v každém z bývalých okresních měst kraje,“ plánuje Chládek.
Se zřizováním některých vědeckých pracovišť by měli pomoci odborníci z Karlovy univerzity, představitelé kraje však hledají podporu i jinde. „Například jsme vedli jednání s profesory farmacie, zda by třeba v Příbrami nemohla vzniknout farmaceutická fakulta. Dosud je v české republice jediná – v Hradci Králové,“ připomněl hejtman Rath. Přímo v Kutné Hoře by měla vzniknout fakulta umění a restaurátorství, v Kladně, Kolíně či v Mladé Boleslavi by zase díky spolupráci s tamějšími oblastními nemocnicemi mohly získávat bakalářské a magisterské tituly zdravotní sestry. Pro fakultu cestovního ruchu se přímo nabízejí Poděbrady, kde již funguje střední a vyšší odborná škola stejného zaměření.

Konečné slovo mají poslanci

Nová středočeská univerzita by měla především udržet v kraji mladé lidi, kteří dosud za vysokoškolským vzděláním cestují mimo region – a často se už pak do své domoviny nevrátí. Navíc nabídne zaměstnání vysoce kvalifikovaným pracovníkům – přičemž další vědci by měli najít uplatnění ve výzkumu navazujícím na univerzitní pracoviště.
Zřízení nové vysoké školy chystá pracovní skupina odborníků, která také připravuje náplň budoucích studijních oborů. O samotném vzniku vysoké školy rozhodnou poslanci, a to přijetím zákona, jehož návrh také připravila tato pracovní skupina. „Jeho návrh by mohl být podán v první polovině února,“ předpokládá hejtman Rath, který jako poslanec bude první, kdo bude hlasovat pro. Je současně přesvědčen, že za zřízení univerzity se ve sněmovně nepostaví pouze jeho kolegové z ČSSD, ale návrh zákona se setká s všeobecným souhlasem. „Máme předjednánu podporu napříč politickými stranami,“ pochlubil se.

Jiří i Poděbrady dostali košem

Původní plány na zařízení středočeské univerzity, které měla nést jméno Jiřího z Poděbrad, počítaly se sídlem v Poděbradech. Dokonce se jednalo o umístění rektorátu v budově takzvaného Pentagonu – bývalém ředitelství skláren nedaleko tamějšího nádraží. O zřízení univerzity již několikrát měla jednat vláda, avšak na program jejího zasedání se toto téma nedostalo. Současné návrhy na zřízení školy vznikají jako poslanecká iniciativa. Političtí oponenti současného levicového vedení Středočeského kraje hejtmanu Rathovi vytýkají, že k anketě o název univerzity ponechal příliš krátký čas.


Výsledky hlasování o názvu nové středočeské univerzity:
1. Královská univerzita střední Čechy
2. Středočeská univerzita Jiřího z Poděbrad
3. Středočeská univerzita Václava Havla
4. Středočeská univerzita Bernarda Bolzana
5. Přemyslovská univerzita ve středních Čechách