Vyvážení smrtholky, Kouřimské hudební slavnosti, Pouť za světlem Lechova ohně, to je pouze malý výčet akcí pořádaných v Kouřimi.

Město s bohatou minulostí a živou současností
„Samozřejmě město cestovním ruchem žije. Každý rok do Kouřimi zavítá celkově na padesát tisíc turistů. Drtivá většina jich je právě Čechů. Například v loňském roce do Kouřimi přijela necelá stovka turistů z ciziny,“ popsala vedoucí kouřimského infocentra Radka Jirkovská. Největším lákadlem je samozřejmě skanzen. „Oblíbená je ovšem i naučná stezka, Stará Kouřim a nepochybně muzeum. Turisté také hojně navštěvují infocentrum, kde si shání informace o plánovaných akcích,“ doplnila Jirkovská.

Na kulturní akce, které se během roku počítají na desítky, zavítají v Kouřimi nejčastěji rodiny s dětmi a senioři. Propagaci akcí v Kouřimi řeší mnoha způsoby: pomocí internetu, pozvánkami v novinách a rádiích, SMS službou a jiné. Kouřimští se snaží přilákat co nejvíce turistů dalšími zajímavými lákadly. Nedaleko rybníku Strašík u Kouřimi v budoucnu vyroste archeopark, který bude mít funkce naučně poznávací a kulturní. Návštěvník si bude moci vyzkoušet život na hradišti v týdenním ubytovacím cyklu. Pro dovolenkáře bude připraveno mletí obilí, vaření dle dobových receptů či stavění příbytků. „Nyní zpracováváme projekt. Mojí vizí je přilákat turisty již během výstavby. Když výstavba půjde dobře, archeopark vybudujeme za dva až tři roky,“ dodala na závěr Jirkovská.

Aneričan nevěřil

„Nice, beautiful,“ to byly nejčastější výrazy, které padaly z úst našich známých z Anglie při pohledu na chaloupky v kouřimském skanzenu či na chrám sv. Bartoloměje. A co teprve Jack, americký přítel jejich dcery, který v rodném Chicagu nikdy neviděl budovu straší několik desetiletí. Ten ztratil řeč úplně. Jenom nevěřícně kroutil hlavou: „To že postavili už ve 13. století? Horečně počítá staletí. Není možná!“ Zaklání hlavu, aby obsáhl celou výšku bartolomějských věží.

Škoda jen, že většímu množství zahraničních návštěvníků zůstávají krásy menších českých měst utajeny. „Známí se teď chystají do Čech, musím jim říct, aby rozhodně nezůstali jenom v Praze a vyrazili na několik dní ven, stojí to za to,“ nadšeně se rozplývá čtyřicátnice Janet. Společně s rodinou žijí v rodinném domku na jih od Londýna. „Kromě památek, které máme do určité míry podobné, se mi tu nejvíc líbí hory,“ vysvětluje syn Andrew a hned dodává: „Strašně rád lyžuju, ale u nás to nepřipadá v úvahu, nejsou ani kopce ani sníh. Za lyžovačkou musíme jezdit daleko.“ Vzdálenost sta kilometrů z Kolínska do Krkonoš považuje za směšnou.
„To je pohoda,“ usmívá se.

Tomáš Husa, Dana Zářecká