VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina učitelů v regionu se přidala ke stávce

KOLÍNSKO - Celorepublikovou stávku učitelů se rozhodla podpořit většina školských zařízení na Kolínsku. Zítra zůstanou dveře škol na mnoha míst zavřeny. V provozu nebudou ani školní družiny. Rodiče si musí zajistit hlídání dětí sami.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Zhruba tři čtvrtiny základních škol na Kolínsku zůstanou zítra zavřené. Důvodem je jednodenní stávka učitelů. „Vyučující, kteří se rozhodli stávkovat, budou mít neplacené volno, ostatní dostanou náhradní práci na pracovišti,“ uvedl Bohumil Herčík, ředitel 4. ZŠ v Kolíně a dodal, že z dvaapadesáti zaměstnanců školy nestávkují pouze čtyři.

Ke stávce se přidaly i některé školy střední, jako například kolínské gymnázium či obchodní akademie. Tady ale stávka příliš nedopadá na rodičovskou veřejnost, protože studenti jsou již samostatní.

Proč školy stávkují?

Nesouhlas s nezodpovědným záměrem vlády snižovat výdaje na školství. Nesouhlas se snahou převést zodpovědnost za financování služeb poskytovaných v regionálním školství a doposud garantovaných státem - učební pomůcky, učebnice, další vzdělávání - na zřizovatele a na rodiče. A v neposlední řadě nesouhlas se snížením reálných platů ve školství. To jsou hlavní důvody stávky učitelů, které formuloval předseda ČMOS pracovníků školství František Dobšík v otevřeném dopise rodičovské veřejnosti.

Školy, které zůstanou zítra zavřené, informovaly s předstihem rodiče. Nejčastěji zvolily formu zápisů do žákovské knížky v kombinaci s dopisem. „Jsme si vědomi toho, že některým rodičům to může zkomplikovat situaci, proto jsme nabídli možnost pobytu dětí mladšího školního věku na našem odloučeném pracovišti v budově sendražické školy,“ uvedla ředitelka 6. ZŠ Kolín Olga Pešoutová.

Většina ředitelů se však shodla, že nebylo v jejich silách zajistit provoz školní družina a jídelny, protože ke stávce se přidali i pracovníci těchto zařízení.
Pochopení?

Děti samozřejmě volný den přivítaly. Co jejich rodiče? „Chápu důvody stávky, jenom doufám, že to k něčemu bude. I práce učitelů je podhodnocena, ve školách nejsou téměř muži, kde potom mají děti brát mužské vzory, když řada z nich žije jen s matkou,“ přemýšlela maminka před kolínskou 7. ZŠ.
Na pochopení rodičů spoléhá i ředitelka Základní školy v Horních Krutech Dana Oplová: „Malé školy jsou na tom nejhůře. Musíme smysluplně zaměstnat děti ve spojených třídách. Protože některé pracovní sešity jsou pro řadu rodičů skutečně dost nákladné, snažíme se je pro děti pořizovat, abychom pro všechny udrželi určitý standard. K tomu využíváme i sponzorské dary.“ Koncepční řešení si však většina pracovníků školství představuje jinak. A svoje stanovisko dává najevo.

Seznam stávkujících základních škol v okrese:

ZŠ Býchory
ZŠ Cerhenice
ZŠ Červené Pečky
1. ZŠ Kolín
2. ZŠ Kolín
1. st. a družina 3. ZŠ Kolín
4. ZŠ Kolín
5. ZŠ Kolín
6. ZŠ Kolín
7. ZŠ Kolín
ZŠ Pečky
ZŠ Plaňany
ZŠ Starý Kolín
ZŠ Týnec nad Labem
ZŠ Velký Osek
ZŠ Žiželice
ZŠ Horní Kruty
ZŠ Nová Ves
ZŠ Veltruby

 

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové podzemní kontejnery v Českém Brodě
6

Podzemní kontejnery už slouží veřejnosti

Univerzita třetího věku. Ilustrační foto.

Plánují univerzitu třetího věku

Vzpomínka na Pavla Severu

Kolín – Do muzikantského nebe pan Pavel Severa. Jeho životem byla kromě rodiny hudba. Prošel několika tanečními, dechovými i symfonickými orchestry kolínského regionu, byl pečlivým archivářem Kmochovy hudby i Kolínské filharmonie, jedním ze zakladatelů Klubu přátel Františka Kmocha.

Městys Cerhenice přivítal návštěvu z Venezuely

Cerhenice - Městys navštívil vedoucí venezuelské ambasády v Praze Gustavo Albert Sierra Gutierrezo. O Cerhenicích si přečetl v novinách a viděl i letošní pořad v televizi. „Rád jsem mu náš městys ukázal, představil školu a pečovatelskou službu i envicentrum a byl poctěn jeho chválou,“ řekl starosta Marek Semerád.

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Kolínsku.

Zvíře není vánoční dárek, varují provozovatelé útulků

Region - Štěňátko či koťátko jako překvapení pod vánočním stromečkem vypadá dozajista tuze roztomile a bezpochyby na pár momentů potěší. Ale co poté, když emoce odstoupí. Někdy se stává, že zvíře putuje v nejlepším případě do útulku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT