“Ráno tři čtvrtě na osm. Před základní školou zastavuje auto, vystupuje ratolest, tašku na záda a hurá do školy. Napadne někoho vtom okamžiku, že dítě možná vstupuje do prostor, které nejsou zabezpečené před proniknutím cizí osoby? Případ, kdy nutil cizí muž vtělocvičně běhat napůl svlečené děti, je naštěstí ojedinělý. Ale upozornil na další mezeru vzabezpečeníškol.

Herecký výstup

Jak je to na Kolínsku? Redaktoři Deníku navštívili pět škol. Uvšech našli dveře zavřené. Ale… Nezkusí nevítaný návštěvník dostat se do prostor školy jakýmkoliv způsobem? Vžíváme se do role herců. „Dobrý den, nesu synovi do třetí třídy svačinu,“ říká redaktor do mluvítka ukatru 6.základní školy vKolíně. Všímá si, že je vprostorách nainstalovaná záznamová kamera. Ozývá se bzučák a dveře se otevírají. Překvapuje ho, jak jednoduše se mu podařilo dostat dovnitř. Žádná doplňující otázka, ověření. Míří do ředitelny, aby vysvětlil, že testujeme zabezpečení škol a upozornil na slabinu systému. Aje překvapen podruhé. Tentokrát reakcí zástupkyně ředitelky, která ho osočila zpodvádění.

Poučen předchozím případem, vyráží redaktor na pátou kolínskou základní školu. dveře hlavního vchodu nachází uzamčené. Unich zvonek a monitorovací kamera. Ani nezkouší zvonit, protože si všimne opár metrů dál umístěných dalších dveří. Na nich je sice zvenku koule místo kliky, ale dveře nejsou zavřené. Bez problémů vchází do budovy, projde nepovšimnut chodbami až do ředitelny. Jak se zjistí, jde onáhodu. Dveře, kterými dovnitř prošel, slouží jako únikový východ a byly špatně dovřené. Ředitelka Miroslava Průšová okamžitě zjednává nápravu a nechá vyhlásit, aby zaměstnanci pořádně kontrolovali všechny vchodovédveře.

Výhoda menších škol

Na Základní školu do Zásmuk jsme se nedostali. Stejný model. Uzamčené vchodové dveře, zvonek, mluvítko. Zkoušíme fintu se svačinou a narážíme. Vředitelně chtějí znát jméno. „Novák, syn Jirka,“ používáme jedno znejčastějších příjmení. Ale neuspějeme. „Do této třídy ale žádný Novák nechodí,“ šokuje nás hlas. Přiznáváme tedy barvu a vysvětlujeme. Ne oplátku se nám dostává vředitelně vysvětlení: „To je výhoda menších škol, tady se vzájemně známe, tak je méně pravděpodobné, že se do školy dostane neprověřená osoba.

Myslíte si, že školy na Kolínsku jsou dostatečně zabezpečeny?

Hlasujte v anketě vpravo.