,Od té doby, co jsme v obci umístili radar, se situace několikanásobně zlepšila. Řidiči jsou ukázněnější a dávají si pozor na překračování povolené rychlosti. Měření radarem nám usnadňuje a urychluje proces kontrolování řidičů,“ popisuje zkušenosti s umístěním radaru starosta Velkého Oseku Jiří Otta.

Obdobně si pochvalují i starostové dalších obcí v regionu. V Velkém Oseku mají okmažitý měřič rychlosti pronajatý. „Koupě radaru znamená tak 500 tisíc, což je pro nás v současné době nereálné. Z toho důvodu také měříme pouze 2krát až 3krát za týden,“ dodal velkoosecký starosta.

S radarem jsou spokojeni
,,Radar máme od června a výsledky s ním velmi dobré. Pořídili jsme ho na základě projektu Bezpečná cesta do školy za přispění finančních prostředků od Středočeského kraje. Dotace byla ve výši osmdesáti procent, což nám značně usnadnilo podmínky pořízení radaru. I když je prozatím situace dobrá, obávám se, aby si na něj řidiči postupem času nezvykli,“ komentoval starosta Konárovic Aleš Kratochvíl.

Obdobně postupovali i v Plaňanech. ,,Využili jsme dotace od bezpečnostního fondu Středočeského kraje a momentálně máme v obci umístěny tři radary. Situace se mnohonásobně zlepšila. Jako prevence zatím funguje výborně. Otázka ale je, jak dlouho budou řidiči povolenou rychlost akceptovat anebo než najdou způsob, jak toto opatření obejít, shodoval se v názoru svého kolegy starosta Plaňan Martin Charvát.

,,Radar jsme umístili v červenci. Bohužel jsme výsledky nemohli ještě úplně vysledovat. Jelikož v místech, kde je radar umístěn, probíhá oprava mostu. Tím pádem je tam i automaticky snížená rychlost. Nicméně malé zlepšení situace jsme zaznamenali,“ vysvětlil Tomáš Kuba, starosta Olešky. I tady na pořízení využili dotace.

V Českém Brodě je dnes jeden ukazatel měřící rychlost v blízkosti školy, ale již do konce září se obyvatelé mohou spolehnout na vyšší bezpečnost. Dosavadní měřič bude nahrazen novým, za kterým bude v blízkosti semafor. Nové zařízení má řidiče vychovávat formou odměn a trestů. „Pokud řidič pojede dovolenou rychlostí, zelená na semaforu mu umožní volný průjezd, v opačném případě bude zastaven červenou „stůj“, vysvětlil Václav Rychtář, vedoucí odboru dopravy v Českém Brodě a dodal, že i s tím dosavadním májí dobré zkušenosti. Na řidiče působí psychologicky, donutí je v daném místě sundat nohu z plynu.

Na nový ukazatel se semaforem dostalo město grant od Středočeského kraje, který pokryl cca 80% nákladů, celková cena je 320 tisíc korun.
V Českém Brodě navíc plánují po městě umístit čidla, která budou statisticky vyhodnocovat projíždějící vozidla. Na základě výsledků se případně přistoupí k dalším opatřením.

V Nové vsi se na ukazatele rychlosti teprve chystají. Nejdříve se však dočkají v říjnu „Nejedná se pouze o radary, řešíme projekt týkající se celkové dopravní situace v obci, světel u přechodů, stříkání přechodů,“ upozornil starosta obce Josef Keltner.

Překročil rychlost o 54 km v hodině
Také Kolínu pomohl kraj. V současné době je ve městě umístěno osm ukazatelů, dva měří, šest je informativních. „K dnešnímu dni máme zaznamenáno 289 přestupků, většina hříšníků však není Kolíňáků. Místní totiž o měřeném úseku vědí,“ řekl Jiří Jeřábek z odboru dopravy. Řidič, který přesáhne o 20km/h nejvyšší povolenou rychlost, si nejenom sáhne hluboko do kapsy, ale hrozí mu i zákaz řízení vozidla. Podle dalších informací z odboru dopravy nejvyšší naměřená rychlost ve městě je 104 km/h na úseku s dovolenou rychlostí 50km/h a 80km/h z dovolených 40km/h.

Kristina Lachmanová, Marie Konupková