Od letošního roku si žáci mohou podat až tři přihlášky na střední školy. Mnoho škol přitom přijímací zkoušky vůbec nevypíše a uchazeči budou přijímáni pouze na základě prospěchu. Mezi školami proto začíná doslova boj o studenty. Jediní, kde se o dostatek zájemců nemusí obávat, jsou gymnázia.

,,Nemáme vůbec žádnou jistotu, že uchazeč na školu opravdu nastoupí. A je tedy otázka, jestli stanovené kapacity tříd nakonec vůbec naplníme,“ sděluje ředitel obchodní akademie v Kolíně Dušan Zahrádka. ,,Je ale pravda, že oproti minulému se roku se nám počet přihlášených zvýšil ze 105 na 180 zájemců,“ dodává.

Ředitelé si snaží situaci ulehčit alespoň tím, že budou vědět, zda si uchazeč stanovil školu na první, druhé nebo třetí místo. ,,Pomůže nám, když se dozvíme, jestli si uchazeč napsal školu na první místo a má tedy opravdový zájem u nás studovat,“ uzavírá nakonec Dušan Zahrádka.

Současná situace se nelíbí ani řediteli střední odborné školy stavební. ,,Z toho, že si studenti mohou podat přihlášku na tři střední školy, moc velkou radost nemáme, ale co můžeme dělat. Navíc máme od krajského úřadu stanoveno, kolik studentů můžeme vzít na jednotlivé obory. Takže nějak snižovat anebo zvyšovat kapacitu podle toho, jak se nám to hodí, nemůžeme. Nezbývá nám nic jiného než čekat, jak dopadne první kolo přijímacího řízení, jak se zaplní jednotlivé obory a podle toho podniknout další kroky,“ informuje Jindřich Synek.

Zdá se tedy, že jediní, kteří jsou s novelou zákona opravdu spokojeni, jsou žáci základních škol. ,,Konečně se nebudu muset obávat, jestli mě vůbec někam vezmou a dokonce si možná budu moci i vybrat, která škola je pro mě ta nejvhodnější,“ říká patnáctiletá Nikola.

Kristina Lachmanová