Policie prý běžně pokutuje řidiče, kteří dálkovými světly upozorňují na hlídku, kolem které před tím projeli. Někdo najednou objevil Ameriku, říkají nymburští dopravní policisté na fakt, že se o pokutách za blikání poslední dobou rozvířila v médiích vášnivá diskuze.

„Je to běžná praxe několik let, to někdo zase objevil Ameriku. Ti řidiči vlastně zneužívají výstražné osvětlení,“ řekl šéf dopravní police v Nymburce Josef Ulrich.

Řidiči smí takto světly upozorňovat prý pouze v případě nebezpečí na silnici.

Podle Ulricha je blikání od lidí medvědí služba. „Starostové obcí nás žádají, abychom u nich měřili rychlost, že tam auta jezdí jako blázni. Lidé tedy chtějí, aby kolem nich jezdili pomalu, ale když sami řídí, upozorňují ostatní řidiče na hlídku. Podporují tak silniční piráty,“ komentuje situaci Ulrich.
Vědí o tom samotní řidiči, že mohou být za takové upozornění pokutováni?

„To slyším poprvé. Nerozumím tomu. Pokud by mě zastavili, přeci nepřiznám, že jsem někoho upozorňoval na hlídku. To je těžko dokazatelné. Řekl bych, že jsem o páčku zavadil rukou. Můžu přece také upozorňovat řidiče, že nesvítí vůbec,“ uvedl řidič z Nymburka.

Podle policie prý nejde o žádnou mstu řidičům. „Rozhodně se nechceme nikomu mstít. Zaměstná to v tu chvíli i více policistů. Když jedeme někam měřit, musíme vyrazit ve dvou skupinách. Jedna přímo zastavuje za nepřiměřenou rychlost, druhá kontroluje, zda řidiči na hlídku neupozorňují protijedoucí kolegy,“ přiznal policista.

Od začátku roku rozdali policisté na Nymbursku za neoprávněné zneužití světelného signálu několik desítek pokut. Ty se podle Ulricha pohybují kolem jedné stokoruny. Nejvyšší možná sankce za tento přestupek jsou až 2 tisíce korun.