Necelý jeden měsíc zbývá majitelům občanských průkazů vydaných před rokem 1998, aby si stihli na úřadě zažádat o nový. A to i přesto, že podle údaje na zadní straně platí ještě příští rok. Ministerstvo vnitra totiž požaduje výměnu těchto průkazů do konce letošního roku, respektive do listopadu, aby se průkaz stihl včas vyhotovit.

Každý den přijde sto a více zájemců

„Například ve středu jsme přijali 103 žádostí,“ uvedl Petr Dobiáš z odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Českém Brodě. Zaměstnanci radnic proto doporučují všem lidem, jichž se výměna průkazu týká, aby přišli co nejdříve. „Předejdou tím frontám a dlouhému čekání, které očekáváme v závěru roku,“ předpokládá úředník David Fátor.

Snad všechny radnice v tomto období regitrsují zvýšený zájem o výměnu občanských průkazů. K výměně stačí přinést dosavadní občanský průkaz, jednu průkazovou fotografii a vyplněnou žádost.

Pokud si lidé průkaz totožnosti nevymění, stane se od 1. ledna neplatným. V takovém případě se tito lidé dopouštějí přestupku, za který mohou teoreticky dostat pokutu až deset tisíc korun.

„Bez platné občanky je navíc čekají komplikace při jednání na úřadech, v bance, nebo například při přebírání doporučeného dopisu na poště. Výměna je nutná, protože staré doklady obsahují méně ochranných prvků proti padělání a nejsou strojově čitelné.

Důchodci na úřad nemusí

Na úřad nemusí spěchat lidé narození před 1. lednem 1936. Výměna se jich netýká, a to ani v případě, že v jejich občanských průkazech je vyznačena doba platnosti bez omezení.

Výměna průkazů bude pokračovat i v příštím roce. Tentokrát přijdou na řadu občanské průkazy vydané do konce roku 2003. Vyměnit si je ale je možné už teď. „Jedná se o staré typy bez strojově čitelných údajů – růžové karty s lepenou fotografií,“ upřesnila úřednice Anna Vaníčková.

Postih hrozí jen „známým firmám“

Podle vedoucí správního odboru Městského úřadu v Kolíně Jany Kovačové není pravdou, že by dnešní den byl nejzazším termínem pro podání žádosti o výměnu občanského průkazu.

„Pouze nemůžeme zaručit, že na základě později podaných žádostí se podaří průkazy vydat do konce roku,“ doplnila Kovačová s tím, že v takových případech se lidé nemusejí obávat výrazného finančního postihu. „Pokud se nebude jednat o osobu, s kterou byly problémy v souvislosti s vydáváním průkazu v minulosti, postih nehrozí,“ dodala. Kvůli povinné výměně občanských průkazů navštíví příslušnou přepážku v Kolíně v současné době okolo dvou set osob. Radnice dokonce v předvánočním období rozšířila možnost podávání žádostí i na mimoúřední dny.