Mladá rodina se nastěhovala do nového pěkného městského bytu v Kolíně. První kategorie. Nájemné krásné – 1032 korun za 63 čtverečních metrů. To bylo v létě před dvěma lety. Od té doby se jí nájemné zvýšilo už dvakrát – od loňského srpna na 1409 a od letošního března na 1892 korun. Od ledna příštího roku bude platit zhruba 2633 korun, tedy už víc než dvojnásobek toho, za co se mladí manželé s dítětem nastěhovali.

„Pro člověka v produktivním věku to není mnoho, ten si na to vydělá, horší je to pro důchodce, kterých je jen u nás ve vchodě poměrně dost. Nájemné v městských bytech se pomalu začne blížit k tržnímu,“ poznamenal osmatřicetiletý otec rodiny. „Zatím se ještě ani zdaleka neblíží nájemnému v bytech pro zaměstnance TPCA,“ uvedl starosta Jiří Buřič.

Nájemníci bytů 1. kategorie budou v Kolíně nově platit 41,80 korun za čtvereční metr, 2. kategorie 38,89 korun, bytů se sníženou kvalitou 33,77 korun a 4. kategorie 31,03 korun za čtvereční metr za měsíc. Zaměstnanci TPCA platí kolem 64 korun za metr.

Od příštího roku zvýší nájem ve svých bytech prakticky všechny města regionu. „Vyrozumění jsme zatím žádné nedostali,“ podotkl jeden z nájemníků „klasického“ městského bytu v Kolíně. S vyšší částkou budou muset ve svých výdajích od roku 2009 počítat také obyvatelé městských bytů v Pečkách. Ani oni zatím konkrétní čísla neznají. Na radnici potvrdili, že nájemníci oznámení dostanou do konce září. Ze zákona je totiž nutné informovat nájemníky tři měsíce dopředu. Podobně na tom jsou i v Českém Brodě, i zde zastupitelstvo schválilo strop zvyšování, které umožňuje zákon.

V Týnci nad Labem o nájemném ještě nejednali, chystají se na to ale hned na příštím zasedání zastupitelstva. „Na otázku ohledně nájmů vám zatím nemohu odpovědět. Zatím jsme to na zastupitelstvu neprojednávali,“ sdělil Jiří Pechar, starosta Zásmuk. „Počkáme na to, co nám k situaci řeknou radní, ale je pravděpodobné, že se nájemné zvýší,“ dodal s tím, že by se nemělo jednat o drastické navyšování.

Jana Martinková, Dana Zářecká