V jakém věku dítěti pořídit mobilní telefon? Zapeklitá otázka, která by před několika lety vyzněla jako příběh ze sci–fi filmu a kdejaký člověk by si přitom ťukal na čelo.. V dnešní době se však firmy doslova předhánějí v tom, jak vyrobit co nejjednodušší mobilní telefon. Proč? Aby ho rodiče mohli pořídit svému capartovi a měli o něm prakticky nepřetržitě přehled.

S tím ale nesouhlasí námi oslovení odborníci. Kolínská psycholožka Lýdie Kratinová je přesvědčena, že dítě by svůj vlastní mobilní telefon mělo dostat nejdříve v deseti letech. „V šesti letech dítě ještě neumí dostatečně komunikovat. Zejména nedokáže generalizovat situaci. Každá situace je pro něho nová, pokud dítě vstoupí do vozovky nebo ho někdo napadne, mobilní telefon dítěti stejně nepomůže,“ říká Kratinová s tím, že v mateřince mají rodiče povinnost děti do školky doprovázet. Při nástupu do 1. třídy by to měli po nějakou dobu činit také.

I přesto je v současnosti skutečnost taková, že se stále častěji setkáváme s tím, že mobilní telefon dostávají děti již ve čtyřech či pěti letech. Samotní výrobci nabízejí mobilní telefony určené pro děti již od čtyř let.

Je to podle rodičů v pořádku? Lenka Loděnská z Kolínska má dvě dospívající děti a mobily u dětí se jí obecně moc nelíbí. „Lidé mezi sebou málo komunikují, vytrácí se komunikace z očí do očí. Děti si často SMS píší zcela zbytečně.“

Marcela Drnovská je v současné době na mateřské dovolené, má dvě malé děti. S kupováním telefonu pro děti hodlá počkat. „Domnívám se, že v šesti letech je ještě brzy. Dítěti bych telefon pořídila z praktického důvodu, zřejmě v jedenácti či dvanácti letech, když nastoupí na víceleté gymnázium.“
Stanoviska rodičů se dost rozcházejí, přesto se častěji shodují na tom, že je vhodné dítěti zakoupit telefon při nástupu dítěte do první třídy.
Některé odpovědi zněly téměř pohoršeně „Zůstává mi rozum stát, na co dítě potřebuje v pěti mobil? Vždyť je buď doma, ve školce nebo u babiček či známých? Nebo máme pětileté děti s mobilem na ulicích?“

V podobném duchu zněla i odpověď další čtenářky www.kolinsky.denik.cz „Dneska srazilo auto osmiletou holku prý kvůli tomu, že psala SMSku a vůbec se nesoustředila na to, že se k ní blíží auto.“ Tento příklad je důkazem toho, jakému nebezpečí může být vystaveno dítě s mobilem na ulici.

Jaká je realita v našem regionu? Ve Středočeském kraji byla provedena anketa, které se zúčastnilo 92 prvňáčků a 88 středoškoláků a mimo jiné odpovídali na otázku, od kolika let mají vlastní telefon. Už 7 pětiletých dětí vlastní mobil. O rok starších majitelů telefonu je dokonce 17. Po skončení první třídy dostává 13 dětí mobil a druháků 18. V deseti letech získalo mobil 24 oslovených dětí, ve dvanácti 25.

Marie Konupková