Internet odklání lidi od knih, ale zároveň je přivádí do knihoven. Paradox? Možná, ale každopádně skutečnost potvrzená řadou knihovníků. Knihovny se přizpůsobují poptávce a svým čtenářům (a nejen jim) nabízejí často zcela bezplatný internet.

Ředitel Městské knihovny v Kolíně Pavel Kárník například potvrdil, že bez poplatku si mohou lidé přijít „zasurfovat“ do dětského oddělení i oddělení pro dospělé či do pobočky knihovny na kolínském sídlišti. „V čítárně máme čtyři počítače, které jsou stále obsazené. Kdybychom jich měli jednou tolik, byly by, myslím, vytížené také,“ konstatoval ředitel. „Možnost internetu využívají děti ve věku osmi let i třeba opravdu starší lidé, kteří nejsou až tak zdatní, ale naši pracovníci jim práci s internetem vysvětlí, takže si pak třeba zakládají své e-mailové schránky. Cestu si sem nachází i turisté, kteří si stahují poštu,“ dodal Pavel Kárník.

Málo lidí? Ne
Poklesu počtu čtenářů, kteří si přicházejí skutečně pro knížky, se Pavel Kárník neobává. „Uděláme všechno pro to, aby se to nestalo. Pořádáme besedy, přednášky a další akce, které lidi přitáhnou. Besedy, které u nás proběhly od začátku roku, měly například podobnou návštěvnost jako všechny dohromady za celý loňský rok,“ upřesnil. Konkrétní číslo, vyjadřující počet čtenářů knihovny v loňském roce, se vyšplhalo na 4 594, z toho dětí do 15 let bylo 1 385. V porovnání se statistikami jiných evropských států je to vyšší počet, ve srovnání s jinými knihovnami v obdobně velkých českých městech zhruba stejně.

Přilákat čtenáře do knihovny se snaží i v menších sídlech. V Cerhenicích nabízí knihovna možnost bezplatného internetu, rezervaci požadovaného dokumentu mezi 5 200 knihami, nyní chystá výměnu zastaralých knih za nové. „Chceme nakoupit knihy v přepočtu za 50 tisíc korun,“ uvedla knihovnice Jana Šedinová s tím, že zvláštní důraz se klade na žáky ve spolupráci s pedagogy českého jazyka a dějepisu základní školy. Letos bude také spuštěn on-line katalog publikací, který bude možné nalézt na internetových stránkách městyse.

Zásmucká knihovnice Anna Nouzáková upozorňuje na trend současnosti: „Větší důraz je teď kladen na počet návštěvníků knihoven než na množství výpůjček.“ Proto se nabídka služeb knihovny rozšiřuje i v Zásmukách: kromě půjčování knížek a časopisů je samozřejmostí internet, kopírování dokumentů a akce pořádané pro děti prvního stupně školy v rámci čtení. Nově jsou zaváděna tvořivá odpoledne pro zájemce. „Už jsme měli dekorace ubrouskovou technikou, v dubnu chci realizovat razítkování triček,“ říká Nouzáková. Její filozofie je jasná – knihovna musí být co nejotevřenější široké veřejnosti. I proto sem mohou maminy i s kočárkem či si kdokoli objednat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby potřebnou publikaci. Knihovnice si pochvaluje: „Když ji objednám v pondělí v Kladně, ve středu dopoledne je tady k dispozici.“

Dana Zářecká, Jana Martinková