Na Kolínsku k dnešnímu dni úřad práce registruje 3 234 cizinců, z toho 1 962 občanů Evropské unie, nejčastěji Slováků a Poláků.
Z nečlenských zemí unie je u nás registrovaných 1 162 pracovníků, což jsou v největší míře Vietnamci a Tadžikistánci. Cizinců s trvalým pobytem v okrese je 110, podle Jana Máslíka, analytika úřadu práce, jsou to nejčastěji vyšší manažeři vyslaní k nám svými mateřskými koncerny.
K poslednímu prosinci loňského roku na Kolínsku podle statistik úřadu práce pracovalo 1 396 občanů Slovenska, 693 Ukrajinců, 443 Poláků, 158 Vietnamců, 98 Tadžikistánců.

Řekne–li se cizinci pracující u nás, mnozí Kolíňáci si automaticky vybaví automobilku TPCA. Podle Radka Kňavy má v současné době TPCA zhruba deset procent agenturních zaměstnanců, tedy přibližně 300 osob. Vedle českých pracovníků jsou to také občané ze Slovenska a Polska. V dohledné době také zaměstnáme skupinu 30 Vietnamců,“ řekl.

Pokud jde o pozice techniků a manažerů, v TPCA v této chvíli působí zhruba třicítka osob z mateřských společností Toyota a PSA Peugeot Citroën, tedy zejména Japonců a Francouzů.

„K zahraničním pracovníkům přistupujeme stejně jako k místním zaměstnancům. Jejich působení v TPCA hodnotíme kladně. Pomáhají nám splnit vyšší počet objednávek od našich zákazníků,“ doplnil Radek Kňava s tím, že cizinci neodčerpávají práci Čechům.

„Pracovníky do výroby hledáme i mimo ČR, protože v regionu není dostatek vhodných uchazečů. V posledních letech totiž došlo k výraznému zvýšení počtu volných míst a nedostatek lidí pociťuje většina českých firem. Naší prioritou je však zaměstnávat lidi z blízkého regionu. Také proto jsme od dubna zvýšili mzdy o sedm procent a průměrná mzda ve výrobě se dostala na 26 200 korun, což je vysoko nad průměrem,“ dodal.

Co si myslí obyvatelé regionu – berou cizinci Čechům práci?


close zoom_in close zoom_in close zoom_in Jindřich Fialka, 56 let, záchranář, Kolín
Pracovních příležitostí pro Čechy je, myslím, dostatek, cizinci na tom nic nezmění.

close zoom_in Irena Malichová, 35 let, úřednice, Kolín
Možná ano. Zejména Vietnamci a Ukrajinci. Ale je to jen na lidech. Ti, kteří chtějí pracovat, si práci najdou.

close zoom_in Jiří Hůra, 62 let, důchodce, Kolín
Ne, cizinci Čechům práci neberou. A i kdyby to tak bylo, tak kdo z Čechů opravdu chce pracovat, práci si vždycky najde.

close zoom_in Petr Kolář, 17 let, student, Kolín
Vídáme hodně Poláků pracujících v TPCA. Samozřejmě, že i Vietnamci zabírají spoustu pracovních příležitostí.