Na Kolínsku k dnešnímu dni úřad práce registruje 3 234 cizinců, z toho 1 962 občanů Evropské unie, nejčastěji Slováků a Poláků.
Z nečlenských zemí unie je u nás registrovaných 1 162 pracovníků, což jsou v největší míře Vietnamci a Tadžikistánci. Cizinců s trvalým pobytem v okrese je 110, podle Jana Máslíka, analytika úřadu práce, jsou to nejčastěji vyšší manažeři vyslaní k nám svými mateřskými koncerny.
K poslednímu prosinci loňského roku na Kolínsku podle statistik úřadu práce pracovalo 1 396 občanů Slovenska, 693 Ukrajinců, 443 Poláků, 158 Vietnamců, 98 Tadžikistánců.

Řekne–li se cizinci pracující u nás, mnozí Kolíňáci si automaticky vybaví automobilku TPCA. Podle Radka Kňavy má v současné době TPCA zhruba deset procent agenturních zaměstnanců, tedy přibližně 300 osob. Vedle českých pracovníků jsou to také občané ze Slovenska a Polska. V dohledné době také zaměstnáme skupinu 30 Vietnamců,“ řekl.

Pokud jde o pozice techniků a manažerů, v TPCA v této chvíli působí zhruba třicítka osob z mateřských společností Toyota a PSA Peugeot Citroën, tedy zejména Japonců a Francouzů.

„K zahraničním pracovníkům přistupujeme stejně jako k místním zaměstnancům. Jejich působení v TPCA hodnotíme kladně. Pomáhají nám splnit vyšší počet objednávek od našich zákazníků,“ doplnil Radek Kňava s tím, že cizinci neodčerpávají práci Čechům.

„Pracovníky do výroby hledáme i mimo ČR, protože v regionu není dostatek vhodných uchazečů. V posledních letech totiž došlo k výraznému zvýšení počtu volných míst a nedostatek lidí pociťuje většina českých firem. Naší prioritou je však zaměstnávat lidi z blízkého regionu. Také proto jsme od dubna zvýšili mzdy o sedm procent a průměrná mzda ve výrobě se dostala na 26 200 korun, což je vysoko nad průměrem,“ dodal.

Co si myslí obyvatelé regionu – berou cizinci Čechům práci?


Jindřich Fialka, 56 let, záchranář, Kolín
Pracovních příležitostí pro Čechy je, myslím, dostatek, cizinci na tom nic nezmění.

Irena Malichová, 35 let, úřednice, Kolín
Možná ano. Zejména Vietnamci a Ukrajinci. Ale je to jen na lidech. Ti, kteří chtějí pracovat, si práci najdou.

Jiří Hůra, 62 let, důchodce, Kolín
Ne, cizinci Čechům práci neberou. A i kdyby to tak bylo, tak kdo z Čechů opravdu chce pracovat, práci si vždycky najde.

Petr Kolář, 17 let, student, Kolín
Vídáme hodně Poláků pracujících v TPCA. Samozřejmě, že i Vietnamci zabírají spoustu pracovních příležitostí.