Šestnáctiletý Zdeněk stojí skamarády před kolínskou prodejnou potravin, vruce cigaretu, ve druhé lahev piva. Naivně se ptám: „Kluci, kdo vám prodal to pivo?“ Jejich pohledy jsou nechápavé. Kluci vyprávějí, že vůbec není problém si kalkoholu pomoct. „Vždycky vyšleme koupit pití toho, kdo vypadá starší. Utoho, komu už rostou vousy, nikdy prodavač občanku nechce,“ líčí kluci svoje zkušenosti. Potvrzuje to isedmnáctiletý student střední školy Jirka Doležal a stejně starý Martin. Pomáhali Deníku testovat dodržování zákazu prodeje alkoholu mladistvým.

Vodku koupil bez problémů

Pokladní markuje jednu jedinou položku– lahev vodky. „Devadesát tři korun prosím,“ bezbarvým unaveným hlasem žádá finanční částku. Stačí vyndat peníze a Jirka může třímat vruce lahev čtyřicetiprocen­tního alkoholu. Vstupuji do hry. „Jak je možné, že klidně prodáte alkohol nezletilému?“ Proč si neověříte jeho věk a nežádáte občanku?“ Pokladní Zdena přiznává svoji chybu a vysvětluje, že se řídí vzhledem: „Když někdo vypadá na první pohled mladě, občanku chci pokaždé a samozřejmě alkohol neprodám.“

Pravdou je, že soudit věk podle vzhledu je zavádějící. Spousta teenagerů vypadá starší, než jim ve skutečnosti je. Atak si kalkoholu pomůžou snadno. To potvrzují idalší studenti. Vrestauracích nemíváme problém, klidně drink dostaneme,“ říká prvačka Veronika. Vlednu jí bylo šestnáct. „Jenom ve Stoleté vKolíně jsou na nás jak psi,“ dodávají kamarádky. Holky to vyřešily po svém. Změnily restauraci.

Proč vůbec mladí jdou na pivo či něco ostřejšího? „Aco máme dělat?“ Čekáme na autobus, je zima, tak zajdeme do hospůdky na pokec a něco kpití,“ říká sedmnáctiletý Martin. Ten iobjasňuje, že cenově pivo je levnější než třeba kola. „Do peněz lezou samozřejmě drinky. Ale na druhou stranu si dám jeden na chuť a stačí mi to. “ dodává Martin.

Kontroly policistů

Nic moc neřeší ani namátkové kontroly policistů. Provozovatelům či majitelům restaurací, které nedodržují zákon, a mladistvým alkohol nalijí, hrozí sankce a pokuty. Co ale vesele popíjející teenageři? Viktor Prokeš, velitel kolínských městských strážníků, vysvětluje: „Smladistvými nic moc nezmůžeme. Oznámíme to rodičům a na nich záleží, jak budou situaci řešit.“