Český hydrometeorologický ústav na nebezpečí velmi silných bouřek upozornil na platformě X. „V sobotu odpoledne a večer čekáme v Čechách při přechodu studené fronty místy bouřky, které budou ojediněle i silné, doprovázené hlavně přívalovými srážkami s úhrny kolem 35 mm za krátkou dobu, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami do 2 cm. Bouřky budou postupně od západu slábnout,“ píše ČHMÚ.

Pro Kolínsko výstraha hovoří o nižším stupni nebezpečí, avšak meteorologové výstrahy průběžně aktualizují, kolem poledne tak už na jihu Čech vysoký stupeň.

Pro oblast Polabí, včetně Kolínska, navíc platí v sobotu varování před vysokými teplotami, které místy přesahují tropickou třicítku. „Za studenou frontou budou teploty od západu klesat. Odpoledne a večer bude v Čechách stoupat vlhkost a v kombinaci s vysokými teplotami budeme mít pocit dusna,“ upozornil ČHMÚ.

V souvilosti s varováním před vysokým teplotami ČHMÚ na svém webu upozorňuje na vysokou zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," píše ČHMÚ.

Doporučení ke zmírnění následků bouřek

Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.

Zdroj:ČHMÚ