Školy se chystají stávkovat kvůli nedostatečné finanční podpoře. Podle ředitele 2. základní školy Kmochova v Kolíně Jiřího Němečka tentokrát nejde o učitelské platy. „Rozhodně nechceme, aby došlo k omezení prostředků na zkvalitnění výuky. Je potřeba individuální přístup k žákům, zajišťovat například menší skupiny pro výuku jazyků, aby výuka byla co nejvíce efektivní. Stav financování je hrozný,“ předeslal.

Zda se však kolínská „dvojka“ do stávky zapojí, zatím není jisté. Tamní učitelský sbor o tom bude teprve hlasvoat. „Učitelé sami rozhodnou, jestli se chtějí zapojit do celostátní stávky 27. listopadu, nebo jestli na tento problém upozorníme jinou cestou. Ale něco se dle mého dělat musí,“ doplnil Jiří Němeček.

Rozhodnuto zatím není ani na 1. Základní škole Bezručova. „Je to v řešení, v našem případě rozhodnou odbory. Podle jejich východiska se pak zařídíme,“ potvrdila ředitelka Zdenka Filipová.

Také na 3. ZŠ Prokopa Velikého se teprve jedná. „My nemáme odbory, takže si o tom musíme rozhodnout sami. Zároveň se do toho já nesmím vměšovat. Je to na učitelském sboru a ten svůj názor teprve musí projednat. Já se poté samozřejmě mohu připojit,“ konstatovala ředitelka Kateřina Koděrová. „Ke stávce se osobně přikláním,“ poznamenala.

Stejného názoru je i ředitel Gymnázia Český Brod Jiří Krčmář. Rovněž se stávkou souhlasí. „Jednáme o tom, ale zatím to vypadá, že se spíše zapojíme. Ještě uvidíme, jestli stávka bude částečná či úplná, podle toho, kolik učitelů se bude chtít zapojit. Nezapojení kantoři budou buď normálně vyučovat nebo dostanou jinou práci,“ uvedl s tím, že záležet bude také na tom, jestli bude k dispozici dostatek kolegů pro alespoň částečné udržení výuky.

Pro zapojení se do stávky je také ředitel 4. ZŠ Lipanská v Kolíně Bohumil Herčík. I na jeho škole se však teprve rozhodne. „Odbory prozatím oslovily zaměstnance, já jsem jim vyjádřil svou podporu, protože financování školství je zoufalé. Kolegové vyplní archy se svým názorem a podle výsledku budeme jednat. Žáky a rodiče samozřejmě budeme případně včas informovat, že se výuka ruší, pokud to bude potřeba,“ uvedl Herčík.

Naproti tomu v případě Střední průmyslové školy strojírenské Kolín to zatím podle jejího ředitele Františka Pražáka vypadá, že se spíše nezúčastní. „Rozhodnutí nechávám na učitelích, ale zatím se do toho nikomu moc nechce. Vidí za tím spoustu papírování, což je velmi odrazuje. Jasno ale budeme mít až příští týden,“ konstatoval.