Noční úsporné svícení v době zhruba od půlnoci do do půl páté ráno zavedli například v obci Tismice a její části Limuzy. „Ještě nemáme fakturaci, ale jsme s tím spokojení, nikdo si nestěžoval. Zatím ještě máme aukční ceny, ale je tak nejistá doba, že se to nedá přesně promítnout do peněz. O úsporu se snažíme i třeba tím, že jsme instalovali ledkové osvětlení,“ sdělila starostka Martina Zdražilová.

Celá obec po tmě není. Svítí každá třetí lampa, a to ještě tak, že jsou svítidla vytipovaná. Navíc místostarosta prošel obec a kde by vycházelo temné zákoutí, nechává se lampa svítit, ačkoliv není zrovna v pořadí třetí.

Obyvatelům nový systém příliš nevadí. „Já moc po tmě nechodím,“ smála se mladá žena na autobusové zastávce v Tismicích. Nevadí to ale ani paní, která jezdí na kole ve dvě hodiny v noci do práce. „Já se nebojím, je mi to jedno, sednu na kolo a jedu. Navíc není úplná tma,“ řekla.

Muž po jejím boku navíc dodal, že se to tak dělá i ve spoustě jiných obcí. „Prostě úsporné důvody. Nevidíte pod jednou lampou, ale vidíte už tu další. V noci je venku málo lidí a když se jde třeba na pátou na autobus, už to svítí všechno,“ shrnul.

Obyvatelé domu v centru obce jsou pak dokonce rádi. „Lampa mi svítí do domu, jde nám přímo do ložnice, a zrovna je to ta, která nezhasíná. Za nás by se tedy klidně mohly zhasínat i některé další lampy,“ řekl muž.

Chtěli zhasnout i dříve

Kvůli zvyšování energií se momentálně od půlnoci do čtyř hodin rýno nesvítí v obci Pašinka. „Máme dlouhodobě tabulku spotřeby, naposledy nám vraceli cca 16 tisíc. Dvacet největších jsme vyměnili za ledkové, takže nevíme přesně, co úsporu způsobilo, každopádně se u nás bude stavět, takže se nám spotřeba zvedne,“ popsala starostka Jana Truhlářová.

Zastupitelé se rozhodovali, zda nesvítit až od jedné hodiny, nakonec o jeden hlas prošla varianta od půlnoci. Někteří dokonce chtěli zhasínat i dřív než od půlnoci. Naproti tomu na letní měsíce obec plánuje svítit celou noc.

Ani zdejší občané se k omezení veřejného osvětlení nestaví negativně. Podle starostky na obci zaznamenali jednu stížnost na nesvícení. Naopak jedna z obyvatelek, které lampa svítí do oken, ji při poruše ani nechtěla opravovat.

„Mně to celkově nevadí, alespoň se nám dobře spí,“ nechal se slyšet další z obyvatel s tím, že se prostě šetří všude. „Když jdou lidi ráno do práce, už to svítí. To jenom já chodím mezi druhou a třetí s baterkou, jezdím v poděbradských mlékárnách, takže vstávám brzy,“ dodal.

Starší žena bydlící kousek od návsi také není proti. „Uprostřed noci opravdu po vsi nechodím a když jdu náhodou ještě o půlnoci vysypat smetí do popelnice, tak si na tu minutku rozsvítím ve verandě,“ popsala.