Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před vysokým stupněm nebezpečí bouřek na středu platí ve většině republiky, přičemž Kolínsko figuruje v období od 15 do 22 hodin.

„Ve středu ovlivní naše území od západu výrazné frontální rozhraní, na kterém se vyskytnou na západě silné, na ostatním území až velmi silné bouřky. Bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami, ojediněle s úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i přes 70 mm, nárazy větru lokálně i kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami kolem 3 cm,“ píše ČHMÚ na platformě X.

Vysoký stupeň nebezpečí platí na středu pro Kolínsko, jako pro jeden ze dvou okresů ve Středočeském kraji (druhý je okres Nymburk, kde však nejde o celé jeho území), i ve výstraze upozorňující na vysoké až velmi vysoké teploty. „Teploty nad 34 °C jsou očekávané v Polabí, na jižní a střední Moravě a na Ostravsku,“ uvádí ČHMÚ.

Situace na Českobrodské, 27. června v 17 hodin | Video: Deník/Irena Blahníková

Horko však má být navzdory hrozbě průtrží mračen v dalších dnech. Ve čtvrtek ČHMI i portál Yr.no („Norové“) počítají se třicítkami, v pátek se zhruba 27 či 28 stupni, na víkend pak predikují přes 25 stupňů.

Co dělat při tropických vedrech

Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům.

Zdroj: ČHMÚ