ČHMÚ mapu pravidelně aktualizuje a údaje ke čtvrtku 13. června ukazovaly oblast Kolínska, stejně jako většinu republiky, z převážné většiny světle béžovou, což znamená střední pravděpodobnost růstu. Výjimkou byla pouze jihozápadní část okresu území, která svítila světle oranžově, což znamená nižší pravděpodobnost.

close info Zdroj: chmi.cz zoom_in

„Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září,“ píše meteorologové u mapy.

Už dříve meteorologové upozorňovali, že je třeba brát mapa jako orientační a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných. Výpočet záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub, což ovlivňují optimální teploty, srážky či půdní vlhkost, ale také na reálném výskytu hub v lesích. Ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna.

| Video: Youtube

„Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub,“ napsal na platformě X ČHMÚ při květnovém spuštění mapy.