Popráváci absolvovali hned sedm škol šermu šavlí – francouzskou, švýcarskou, polskou, berlínskou, italskou, japonský šerm a kendo. „Bylo to velmi zajímavé, snažili jsme se zapamatovat co nejvíc. Dokonce jsme si dělali rychle poznámky do mobilů. Každá škola má své specifické věci jako třeba postoj, seky, vzdálenosti. Určitě spoustu věcí použijeme ve vystoupeních nebo při práci pro film," popsal Tomáš Tvrdík.

Jedním z vyučujících byl i významný mistr Manouchehr Moshtagh Khorasani, člověk, který má doktorát ze šermu perskou šavlí, zakladatel několika společností a škol bojových umění, autor několika knih. „Tyto knihy nejsou smyšlené příběhy, ale historické práce. Popisuje v nich různé techniky šermu a nebo mapuje vývoj zbraní a zbrojí z perské oblasti," dodal Tomáš Tvrdík.

Právě mistr Khorasani přijel na pozvání České asociace bojových kaskadérů do Čech. Popráváci tak měli úžasnou možnost zúčastnit se dvoudenního semináře – tréninku zaměřeného jak jinak než na perskou šavli – tzv. šamšir a pěstní štítek tzv. separ. „Mistr Khorasani nás učil také spousty technik pomocí zbraní a boje z blízka," říká Tomáš Tvrdík, který se semináře zúčastnil spolu s Matějem Musílkem.

„I když to na první pohled nebylo úplně jasné, tak je Manouchehr dokonalý bojovník. Techniky, které využívá se zbraněmi, využívá i beze zbraní. Zbraně používá jako své prodloužené ruce. Preferuje boj z blízka a dokáže perfektně kombinovat vše dohromady," popsal nadšeně Matěj Musílek.

Mistr Manouchehr Khorasani o návštěvě v Čechách dokonce napsal rozsáhlý článek, který se nese v pochvalném duchu na Českou asociaci bojových kaskadérů. „Po rozcvičení a krátce po tom, co si vzali zbraně do rukou, jsem si uvědomil vysokou úroveň všech zúčastněných," popsal mimo jiné mistr Khorasani.

„Je to skutečně zajímavý člověk, vyzařuje z něj obrovská energie a zároveň klid a vyrovnanost," dodal Tomáš Tvrdík. V Hamburku bylo znát, že k české výpravě tíhne nejen on, ale i lidé z jeho týmu. Obdivovali nasazení, bojovnost, zkušenosti a schopnosti. Tento měsíc se Poprávu těší krom tréninků také na seminář o šermu tentokrát pro změnu polskou šavlí. A vyučovat přijede mistr z Polska.

O šermu byla také akce s názvem Kubelíkův kord. Tedy turnaj v kontaktním šermu, který pořádá Česká asociace šermířů. Na planš se tak poprvé letos postavili i Tomáš Tvrdík a Matěj Musílek. Šermovalo se v pražské sportovní hale Avion.

„Vyráželi jsme ráno z Kolína a cesta do Prahy se nesla v duchu nervozity a černého humoru," popsal Tomáš. Matěj dodal, že oba si byli vědomi, s kým se tam potkají. „Zhruba třetinu účastnících se šermířů známe a jsme si vědomi jejich úrovně," říká. Turnaje se zúčastnily přední České skupiny.

„Sami pořadatelé uznávají a vítají každého, kdo přijde. Vědí, že postavit se proti někomu není vůbec jednoduché," dodal Matěj.

Popraváci nastoupili do Italské kategorie, což byl šerm historizujícím kordem a levoruční dýkou. „Nezapomenutelná zkušenost – postavit se proti někomu cizímu a snažit se ho opravdu zasáhnout dříve, než to udělá on," popsal Tomáš. A Matěj se směje a dodává, že už se těší na další turnaj.

Kolínská společnost Poprávu si je vědoma toho, že dobrého šermíře nedělá jen nějaký kostým a u boku zbraň. Stojí si za tím, že šermíř by měl také něco s tou zbraní umět. Jsou určité omezení konkrétní zbraně, tělesné schopnosti a dispozice, umět odhadnout vzdálenost, šermířské tempo atd.