Že se v teple moc dělat nedá, protože jde hlavně o to vysoké teploty přežít, dokazuje nutná změna tras chystané vyjížďky Cyklotour. Ta si dává již tradičně za cíl přivést mládež k cyklistice vyjížďkou na kolech po okolí. „O heroické sportovní výkony nepůjde. Rušit vyjížďku nebudeme, ale vysokým teplotám přizpůsobíme tratě," řekl Michal Čepička, organizátor akce.

Podle něj půjde o to se příjemně projet na kole, zakončení trasy v Sendražicích potom nechá na cyklistech, aby se osvěžili drobným občerstvením. „Nic jiného se v tomto teple nedá dělat," řekl.

Víkendový Císařský den, který organizují Páni z Kolína, který má představit zajímavou historii, se rušit rozhodně nebude. „Nic měnit nemusíme, kolínský ostrov poskytuje ideální prostředí," řekl organizátor akce Mirek Horáček.

Zrušilo se i loučení s prázdninami

Ve Ždánicích je zrušené každoroční loučení s prázdninami. Pořádající myslivecké sdružení vzhledem k teplu akci nakonec pořádat nebude. Svými slovy to potvrdila starostka spolupořádajících Malotic Radka Jirkovská.

Dvoudenní říčanský hudební festival Starák Fest Říčany se také ruší, vedení se k tomuto kroku rozhodlo kvůli zvýšenému riziku požáru, který vyvolaly dlouho trvající tropy. „Zpřesněná předpověď počasí na následující dny mluví jednoznačně. Potýkáme se s naprosto abnormální vlnou tropických veder a možná až největším suchem v moderní historii. V takové situaci by bylo naprosto neodpovědné pustit do říčanského lesa mnoho set lidí na dvoudenní hudební festival. Omlouvám se hudebním fandům, ale akce Starák 2015 je po domluvě s radou města a s organizátory zrušena," řekl starosta Říčan Vladimír Kořen.

Některé akce platí: závody i brigády

V Kouřimi se má o víkendu odehrát tzv. pracovní den v městském parku, který mají občané Kouřimi renovovat. Navzdory velkým vedrům se ale pracovní den neruší. „Je krásné počasí, věřím, že vše zvládneme," řekla Zuzana Čiháková, starostka Kouřimi.

Stejně tak se ani neruší například hasičské závody, jak dokládá Petr Beneš z SDH Zibohlavy. „Akce platí, vody je v rybníku sice méně, ale na těch pár útoků to určitě stačit bude," řekl.

Stejně tak se bude konat i již tradiční závod Veltrubská desítka, podle starosty však bude nutné posílit počet občerstvovacích stanic, letos na závodníky čekají rovnou dvě. „Ještě zvažujeme, že bychom cyklostezku, po které závod vede, pokropili vodou, aby se dalo lépe dýchat," řekl starosta Veltrub Ivan Kašpar.

Nadále klesají hladiny řek

Nízký průtok vykazuje Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech. K poklesu hladiny dochází i u podzemních vod. Mělké prameny již vykazují nízký až velmi nízký stav. „Zákaz odběru povrchových vod z vodních toků pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků a napouštění bazénů bylo vydáno i v Kolíně, Kutné Hoře, Poděbradech a v Nymburce. Český Brod a Neratovice vyzvaly občany k úspornému hospodaření s vodou," vypočítal hejtman Petera. V případě porušení vydaného zákazu nebo omezení odběrů vody lze fyzické osobě uložit pokutu až do výše 50 000 korun a podnikající fyzické či právnické osobě až do výše 100 000 korun.

Kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokému nebezpečí požárů hejtman zároveň upozorňuje na možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů, které mohou vyhlásit obce s rozšířenou působností formou nařízení.

„Velice rizikové je také konání různých festivalů či zábavných programů v blízkosti lesa. Pořadatelé by měli apelovat na účastníky těchto akcí, aby se chovali svědomitě a zodpovědně," dodal středočeský hejtman Miloš Petera.