O to více budou patrně rádi cestující, když budou moci více důvěřovat prostředí v autobusech městské hromadné dopravy. A nejen tam.

Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín), která zajišťuje městskou autobusovou dopravu v Kolíně a příměstskou autobusovou dopravu v okrese Kolín a dalších okresech Středočeského kraje, pořídila několik speciálních přístrojů pro takzvané ozonové čištění. Jde o moderní a ekologickou technologii, která dokáže zcela zlikvidovat viry i bakterie prostřednictvím aktivního kyslíku.

Online reportáž

„Všechny naše autobusy budou nyní čištěny ozonem. Jde o nejspolehlivější způsob, jak předcházet možnému šíření virů a bakterií. Ozon je skvělé oxidační činidlo a ozonové čištění je ekologické, velmi účinné a rychlé,“ říká výkonný ředitel OAD Kolín Martin Pípal.

Metoda ozonového čištění není úplně rychlá, takže možná občas dojde ke zpoždění některého spoje, ale v současné situaci to jistě stojí za to. Spočívá ve vazbě virů a bakterií na takzvaný aktivní kyslík. Škodlivé látky se tím zničí, zatímco plyn se následně během několika minut rozpadne na čistý kyslík.

Vyčištění jednoho autobusu zabere přibližně hodinu. Speciální zařízení na toto čištění se bude spouštět v garážích vždy zhruba půl hodiny a další půlhodinu se pak autobus musí větrat, aby koncentrace aktivního kyslíku klesla na přijatelnou úroveň.

Ozonové čištění autobusů není jediným preventivním opatřením v souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem. Autobusy každý den prochází myčkou, následuje mechanické čištění spolu s dezinfekcí. V těchto dnech se interiéry všech autobusů myjí častěji a ještě důkladněji než dosud. Zároveň se nyní používá koncentrovaný roztok pro účinnou dezinfekci.

„Zdvořile žádáme cestující o toleranci v případě provozních komplikací, například při zpoždění vzniklých dezinfekcí vozidel,“ říká Martin Pípal a žádá cestující o omezení hotovostní platby za jízdenky a maximální využití bezkontaktního odbavení, které je z hlediska možného šíření virů bezpečnější.

Stejně jako v celém kraji, tak i v Kolíně bude nyní omezený „prázdninový“ jízdní řád. „S ohledem na uzavření škol ve středních Čechách kraj rozhodl, že od pondělí 16. března začíná platit prázdninový jízdní řád v městské a příměstské dopravě, provoz se tedy bude měnit, některé spoje budou omezeny,“ upozornil Martin Pípal.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník