„Myslím, že to dětem s klíčenkou jde velmi dobře,“ popsala po prvních dnech užívání učitelka Jana Zichová, která je třídní učitelkou dokonce těch nejmenších žáčků – prvňáčků.

Kolínská chytrá klíčenka se nyní chystá hájit barvy města na podzimní konferenci chytrých měst World Smart City Expo Congress v Barceloně. 

Do té doby se bude ještě natáčet klip. Podobný klip už točil Londýn jako velké město, nyní to bude Kolín jako prototyp malého města právě s žákovskou chytrou klíčenkou. „Překvapil nás nejen zájem dětí, ale také rodičů. Rodiče vítají, že většinu čipů a průkazek, které děti mají, nahradí jediná chytrá klíčenka,“ uvedl autor klíčenky Pavel Juřík, generální ředitel a předseda představenstva Paynovatio. „Navíc ji děti mohou použít jako časovou jízdenku v autobusech MAD Kolín a pokud jim rodiče klíčenku nabijí penězi, mohou snadno zaplatit nejen jízdné, ale také si koupit svačinu, školní potřeby, knihy nebo cokoliv jiného, na co by jim jinak rodiče museli dát peníze,“ dodal ředitel. Klíčenku vydává česká FinTech společnost Paynovatio ve spolupráci s Mastercard, ČSOB a dalšími partnery. 

Klíčenka nabízí spoustu možností. Když je potřeba, mohou rodiče dobít klíčenku on-line. O každé platbě jsou informováni na internetu a SMS. Vydává ji zdarma škola jako identifikátor. Jako předplacená karta je zdarma první rok. „Od září 2018 bude platební funkce stát devět korun měsíčně,“ upřesnil Pavel Juřík, který v rozhovoru přiblížil vznik klíčenky i ambice projektu.

Jak vlastně nápad chytré klíčenky vznikl?
Pavel Juřík.Platebním kartám jsem se věnoval na vysoké škole ještě před sametovou revolucí. Od roku 1990 se platebním kartám věnuji dodnes, ať již na straně bank, technologických firem nebo consultingu. Koncem roku 2016 jsem společnosti Mastercard navrhl využít technologii bezpečného „bankovního čipu“ jako otevřeného identifikátoru pro různé účely. Přímo se nabízelo využít ho jako „čip“ ve školní jídelně, k elektronickým zámkům školy, v městské knihovně, v autobusech MAD v Kolíně a jako předplacenou kartu. Návrh Mastercard přijal, a když nabídku na první pilotní projekt v České republice přijalo i vedení města Kolína, bylo rozhodnuto.

Co bylo prvním krokem?
Dovybavení terminálů všech autobusů MAD Kolín o snímač bezkontaktních platebních karet. Od ledna mohou cestující kartami zaplatit jednotlivé jízdné. Dále bylo nutné do projektu zapojit 6. základní školu v Kolíně a dodavatele jejího systému ve školní jídelně, Městskou knihovnu Kolín a partnery, kteří poskytují slevy při placení klíčenkou, kterými jsou Vodní svět Kolín, knihkupectví Kosmas a prodejna školních a kancelářských potřeb WIKY. 

Jaká byla největší úskalí při vývoji klíčenky?
Ve společnosti Paynovatio, jež je dodavatelem celého řešení, jsme na projekt měli velmi krátký čas – čtyři měsíce, což je u platebních karet málo. Ale díky nasazení všech našich partnerů se termín zahájení podařilo splnit. Některé technické detaily jsme ladili ještě po zahájení provozu. 

Plánujete nějaké změny?
Zatím vyhodnocujeme používání klíčenky a se společností Mastercard připravujeme další vylepšení. Prvním bude možnost použít chytrou klíčenku i v zahraničí a k výběrům hotovosti z bezkontaktních bankomatů. Protože jedna ze tříd 6. ZŠ pojede na jaře do Londýna, nabídneme rodičům aktivaci mezinárodní platnosti přímo ve škole a Paynovatio poskytne všem účastníkům zájezdu kvalitní pojištění zdarma. 

Zmíníte nějaké zajímavosti kolínského unikátu?
Klíčenka je opravdu prvním produktem na světě, kdy škola pořizuje multifunkční čip, který se dá snadno použít pro další účely a současně může být i platební kartou. Tento nápad před námi nikdo neměl. O chytrou klíčenku se nyní zajímají nejen další česká města a kraje, ale i školy v zahraničí. Protože ČR a Velká Británie jsou světovými jedničkami v počtu plateb bezkontaktní kartou, všechny zajímá, jak s chytrou klíčenkou budou platit žáci české základní školy. 

Jaké další inovace se plánují?
Překvapilo nás, jak velký zájem o chytrou klíčenku mají i rodiče, jejich příbuzní a známí. Chtěli by ji mít i oni. Je to velmi praktické mít na svazku klíčů chytrou klíčenku, která není spojena s běžným účtem a může si ji pořídit klient jakékoli banky. Proto Paynovatio připravuje nový produkt, který začátkem příštího roku představíme v Kolíně, a poté si chytrou klíčenku Mastercard budou moci pořídit zájemci v celé zemi.

V jaké konkurenci se bude klíčenka na barcelonském kongresu ucházet o cenu?
World Smart City Expo Congress je jednou z nejprestižnějších akcí tohoto druhu na světě. Udělují se tři ceny: City Award, Project Award a Innovative Idea Award. I nominace je pro město Kolín, Paynovatio, Mastercard a další partnery vyznamenáním. Konkurence bude veliká, zatím nebyly nominace zveřejněny. Společnost Mastercard, jako jeden z partnerů kongresu, přihlásil z celého světa jen dva projekty: z Kolína a Bogoty.