Za dva dny vyrostla v areálu jízdárny kulisa středověkého flanderského města Cortrai, vojenský tábor středověkých rytířů a pestré tržiště, které se od sobotního rána plnilo nepřeberným množstvím sortimentu ve skoro 40 stáncích.

"Nechyběly ani ukázky řemesel jako například kovář, řezbář, brašnář či středověký dřevosoustruh. To už ale nastal čas průvodu kostýmovaných účastníků na kolínské náměstí. Tam jich dorazilo skoro 250. V tu dobu velitelé a vedoucí skupin nerušeně nacvičovali chystanou bitevní ukázku a pilovali strategii. Připraveni byli i pořadatelé, požární vyhlídka či zdravotníci, kteří dohlíželi na klidný a bezpečný průběh akce," uvedl Miroslav Horáček za Pány z Kolína.

Karlovo náměstí se proměnilo v dějiště historických bitev.
Dobový průvod dorazil do Kolína a nechyběl ani šermířský souboj

V 15 hodin bylo vše připraveno a tak bitva s názvem Flanderský lev mezi francouzským králem a flanderskými městy mohla nerušeně začít. "Po úvodní šarvátce a ostřelování města replikou historického děla se konečně střetli rytíři, kopiníci, střelci z luků, kuší i krátkých ručnic, ale na bojišti byli i markytánky či kněží. V tu chvíli se na place pohybovalo okolo 300 milovníků historie a romantiky," doplnil Miroslav Horáček.

Divákům se naskytl jedinečný hodinový pohled do historie, při kterém Flanderští zvítězili. I když počasí nebylo ideální sklidili Páni z Kolína opět velký úspěch.

"Počasí však ještě dopřálo účinkujícím užít si zasloužený potlesk od více jak 1300 přítomných diváků. Po bitvě se stihla v rekordním čase rozebrat kulisa města, ale pak se o slovo přihlásily bouřka a studený déšť. Pořadatelé, kteří do nedělního odpoledne vyklízeli kolínskou jízdárnu už ale přemýšlí nad tématem dalšího ročníku. Ten bude jubilejní, od prvního ročníku za rok uplyne rovné čtvrt století," poznamenal na závěr Miroslav Horáček.

Bohatý program plný zábavy nabídl letošní Přístav onkodětem.
Přístav onkodětem pomáhal. Tentokrát podpořil malou Janičku.
Hradečanka zahrála v Městském společenském domě v Kolíně.
Kulaté narozeniny uprostřed členů klubu oslavila i jeho předsedkyně