Zápůjčka je nasmlouvaná do roku 2025. Tentokrát se nejednalo o malé městské vozy vyráběné v kolínském závodě, ale o velká auta včetně dodávky. „Budeme vozidlo moci půjčovat třeba i sportovním klubům. Toyota bude hradit leasing, opravy, na městu bude jen benzín a nafta. Je to pro společnost poměrně velká částka, kterou do akce investuje, a věřím, že za čtyři roky, ať už bude na radnici kdokoli, se v tomto systému může pokračovat,“ uvedl starosta Michael Kašpar.

Vozy jsou speciálně upravené, nové zásahové speciály zdravotníci a městští policisté nasadí do služby již na přelomu roku. Hybridní Toyota RAV4 se stane výjezdovým vozem lékařů zdravotnické záchranné služby, flotilu městské policie obohatí opět hybridní Toyota Corolla TS a model Toyota Proace City Verso. Vozový park městského úřadu rozšíří hybridní Toyota Camry.

Toyota se nerozhodla pro obdarování složek integrovaného záchranného systému poprvé. Již v minulosti v rámci své politiky podpory bezpečnosti a zdraví v regionu darovala vůz policii České republiky či dlouhodobě podporuje kolínskou nemocnici. Většina nových vozů navíc využívá nové hybridní pohony s nižším obsahem emisí, které se projeví nejen v městském provozu. Cestování zdravotníků a policistů tím bude i ohleduplnější k životnímu prostředí.

Nové vozy předali vedení města a záchranných složek zástupci kolínského závodu, prodejního zastoupení značky Toyota, dále společnosti Toyota Financial Services Czech a dodavatel přestavby Toyota vozidel, firmy Auto Eder.

„Dlouhodobě jsme nejen dobrý soused, ale i občan nejen na Kolínsku. Společně se zaměstnanci podporujeme mnoho aktivit, ať již charitativních nebo dobrovolnictví. V minulosti jsme pomohli několika vozy v regionu, ať již pro hospic, Český červený kříž, sociální služby, hasičský záchranný sbor nebo policejní Aygo sloužící policistům při jejich osvětové činnosti ve Středočeském kraji. Věřím, že i tyto další vozy pomůžou lidem v našem regionu,“ řekl prezident Toyota Motor Manufacturing Czech Republic Koreatsu Aoki.

„Velmi si vážíme všech, kteří se starají o bezpečnost občanů. Při několika setkáních během začátku roku vznikl i tento projekt. Město investuje spoustu prostředků do rozvoje města. Bezpečnost občanů, ochrana jejich majetku a zdraví jsou každodenní náplní městské policie, zdravotníků, ale i ostatních složek Integrovaného záchranného systému. Projekty, které jsme společně připravili a v letošním roce realizujeme, jsou poděkováním za to, co pro všechny občany dělají,“ uvedl Tomáš Paroubek, manažer vnějších vztahů, zdraví a bezpečnosti v TMMCZ.

Jako první vůz se na kolínském náměstí představila hybridní Toyota RAV4 pro zdravotnickou záchrannou službu (ZZS). „Vozidlo bude využíváno v Kolíně jako tzv. vůz RV (rendez-vous), což je lékařský vůz, který dojíždí k nelékařským posádkám RZP (sanitám), ale sám o sobě není určený k přepravě pacientů. Umožňuje lékaři v případě nutnosti přejíždět mezi sanitami, které potřebují jeho zásah. Vůz RV musí být dostatečně veliký, aby pojal kompletní výbavu, jakou má klasická sanita, ale také musí zvládnout jak terén, tak rychlý a pružný pohyb ve městě. Jsem přesvědčen, že Toyota RAV 4 je pro tento účel ideální SUV a pokud vím, bude prvním hybridním vozem ve službách zdravotnické záchranné služby,“ uvedl Robert Kučera, primář okresního pracoviště ZZS Středočeského kraje v Kolíně.

Do plného provozu se dostane začátkem příštího roku. Jedná se o vozidlo s pohonem všech kol, který umožní výjezdy i do hůře dostupných míst.

Dalším předaným vozem je nový model Toyota Camry. I ten je vybaven hybridním pohonem a bude sloužit pracovníkům městského úřadu v Kolíně pro jejich práci v terénu. Další dva vozy prošly úpravou podle potřeb městské policie. Odborná firma speciálně upravila hybridní Toyotu Corolla TS a model kategorie MPV Toyota Proace City Verso.

Výbava těchto vozů obsahuje mimo jiné i on-line kamerový přenos spolu s monitoringem vozidla, výstražné a zvukové zařízení, upravený úložný prostor pro nezbytné vybavení zasahující posádky vozu jako například neprůstřelné vesty, botičky a další. Má i zázemí pro automatizovaný externí defibrilátor (AED), přístroj určený k laické resuscitaci.

„Nová služební vozidla velmi vítáme. Nahradí již přesluhující stávající auta. Navíc mají speciálně upravený interiér a hlavně zavazadlový prostor, kde je velmi prakticky vyřešeno uložení všeho nezbytného, co strážníci k výkonu každodenní komplexní služby potřebují,“ dodal ředitel Městské policie Kolín Viktor Prokeš.