„Je to úplné vraždění stromů, jak je možné, že se kácí mimo dobu vegetačního klidu? Ničí se ekosystém, byly to krásné zdravé stromy,“ nechala se slyšet například velmi rozhořčená Karla Hájková. Nad kácením se podivuje i další Kolíňák Zdeněk. „Četl jsem už vloni, že se bude v Pražské ulici kácet, ale automaticky jsem počítal, že to bude v lednu, únoru. To kdybych já jako běžný občan chtěl teď kácet strom a třeba i na vlastní zahradě, to by se mnou pěkně vyběhli,“ řekl.

Místostarosta Michael Kašpar, který přiznal, že na téma kácení v Pražské ulici odpovídal na hodně dotazů na sociálních sítích, uvedl, že město mělo dvě možnosti. Buď opravit ulici se stávajícími stromy a nechat ji úplně stejnou, nebo udělat něco s veřejným prostorem formou architektonické soutěže.

„Výsledky architektonické soutěže byly známy už před rokem a půl a lidé se k ní mohli vyjádřit. Projekty počítaly s tím, že zeleň půjde pryč. Stromy u stavební školy se kácely zejména kvůli tomu, že tam bude to, co dlouhodobě lidé chtějí – parkovací zálivy. Za druhé také po obou stranách ulice povede sdílený cyklopruh, takže by v některých místech stromy prostě překážely. Proto tam nemohly zůstat nižší javory,“ řekl místostarosta.

V parčíku u Sluneční ulice podle jeho slov rámci rekonstrukce musí dojít k přeložce plynovodu. Druhá věc je ta, že Sluneční ulice, která dnes zelený trojúhelník rozděluje, by se měla vrátit do původní trasy, kudy vedla cca před sto lety. „To znamená, že povede podél domů, tam, kde byly spodní stromy. Sjednotí se plocha parčíku. Dva velké stromy se nechaly na místě, další dva šly přesadit,“ dodal Michael Kašpar a připomněl, že celkem se kácí 19 stromů a vysadí se jich 38.

A termín kácení mimo období vegetačního klidu, které Kolíňáky ani nejvíc rozhořčil? „Bohužel zkušenosti z minulých let říkají, že se někdy stane, že firma odstoupí od zakázky nebo se zkomplikuje něco jiného, práce se odsunou nebo se rekonstrukce neuskuteční a pak zůstane holá ulice bez stromů. To jsme nechtěli riskovat. Proto se nekácelo v lednu či únoru, kdy se ještě soutěžila firma a řešila se přeložka plynu. Odbor životního prostředí před rekonstrukcemi vždy navrhuje kácení až ve chvíli, když už je stavba zasmluvněná a 10 dní předem,“ popsal místostarosta a připomněl, že při poslední velké vichřici se právě v parčíku mezi Pražskou a Sluneční ulicí jeden strom vyvrátil. Nikdo tam naštěstí v té chvíli nešel, nikoho to nezranilo.