VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolíňáci vzpomenuli na oběti 2. světové války

Kolín – Na oběti druhé světové války vzpomenuli Kolíňáci hned několika pietními akty. První se odehrály již 7. května, a sice na dvou místech: u památníků před kolínskou továrnou Draslovka, a na centrálním hřbitově u pomníku padlých vojáků.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Pietní akty k 70. výročí od konce 2. světové válkyFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Starosta Vít Rakušan zmínil, že se válka dotkla i lokálních dějin. „Koneckonců i fabriky, kterou máme za zády, protože byla nechvalně spojená s druhou světovou válkou. Nicméně ti, kteří tady zahynuli, byly nevinné oběti, které si zaslouží naši pozornost a úctu," řekl.

Vzpomenul na spojenecké nálety, celkem čtyři, přičemž na varování před nimi Kolíňáci tehdy už ani pomalu nereagovali. „Po hlášení kutnohorského četnictva se rozezněly sirény. Občané na letecké poplachy byli zvyklí a mnozí ani nereagovali. Ukázalo se, že poplach nebyl plachý a mnozí z nich ve válce zaplatili svým životem," uvedl Vít Rakušan.

Ten také zmínil, že oběti války si zaslouží úctu a vzpomínku, stejně jako to, aby se připomínaly dalším generacím, nehledě na to, zda zahynuly v koncentračních táborech, odboji nebo náhodně při spojeneckých náletech.

Na pietním aktu u kolínské Draslovky promluvil také kolínský historik Ladislav Jouza. „Tehdy se muselo čelit odhodláním a masivní vojenskou silou. V mezních situacích se ocitli jednotlivci, rodiny i skupiny obyvatelstva. Museli se rozhodovat, zda se přizpůsobí, půjdou do odboje nebo budou kolaborovat. Rozhodovalo se nejen o kulturní, ale o fyzické existenci našeho národa, který tu už nemusel být," řekl.

Na centrálním hřbitově hovořil i místostarosta Michael Kašpar. „Dnes můžeme oslavovat sedmdesát let míru, který tu vládne. Jsem rád, že tyto hrůzy byly ukončeny. To není automatická situace, v Evropě je dnes v okolních státech situace napjatá a můžeme být rádi, že tu není situace jako na Ukrajině, blízkém Východě nebo střední Africe," uvedl.

Autor: Jakub Šťástka

7.5.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení