Jak řekl její vedoucí Miroslav Horáček, podobných akcí se po republice odehrálo více, všechny ale byly zaměřené na vojenskou stránku války. Kolínský Císařský den přiblížil divákům také dobovou kulturu, módu a další části tehdejšího života obyčejných lidí.

Právě kulturu tehdejší doby mohli návštěvníci obdivovat na hudebních a divadelních vystoupeních, celý den hrál na Kmochově ostrově flašinetář, nechyběla ani módní přehlídka tehdejších oděvů, program zpestřila i taneční vystoupení.

Pochopitelně, protože se jednalo o akci, která připomínala první světovou válku, nechyběla ani menší výstava zbraní, o kterých si zájemci mohli vyslechnout i technické detaily.

Naproti zbraním byly vystaveny zbroje od starověku až po dobu velké války. Přestože počasí Císařskému dnu v sobotu zcela nepřálo, cestu na Kmochův ostrov si našla spousta fanoušků historie, hlavně tohoto období.

S organizátorem Císařského dne, Miroslavem Horáčkem, jsme si popovídali o letošním jubileu sto let od vypuknutí první světové války.

Připomínáme si sto let od začátku první světové války, přitom tu ale nevidíme tolik vojenských záležitostí. Proč tomu tak je?

Podobných oslav je spousta, chtěli jsme to udělat netradiční. Nejde o velkou vojenskou přehlídku. Otevírá se tu spousta jiných témat kultura, jarmareční divadla, polní kuchyně, kde se připravuje komisárek a podobně. Hodně se na podobných akcích řeší Sarajevo, ale zapomíná se na obyčejné lidi, třeba jak se vyvíjela móda a podobně.

Co říkáte na návštěvnost?

To je ovlivněné počasím. Páni z Kolína jsou pořadateli venkovních akcích, za 25 let jsme zažili hodně tepla, hodně vody, hodně zimy. Logicky jsme v půlce srpna čekali velké parno, tohle nás trochu zaskočilo. Zažili jsme nejchladnější víkend v létě. Ale na druhé straně, pro nás to je v uniformách dobře.

Jaké jste zaznamenali ohlasy na netradiční pojetí sta let od vypuknutí války?

Dobré. Diváci, co přijdou s malými dětmi, které chtějí vidět vojáky a zbraně, to uvidí. A tatínkové si mohou zavzpomínat na vojnu, čím stříleli na cvičeních, protože i takové zbraně tu jsou. Vystavili jsme i vývoj zbroje od starověku až po současnost. Military tady není potlačované, ale je v jiném světle, v první řadě to je kulturní záležitost.

Akci moderuje Josef Švejk. Jak vás to napadlo?

Josef Švejk je asi nejznámější postava hned po císaři. Je to blízké i dětem, jeho příběh je snad jediná kniha, která byla přeložená do všech jazyků, lepší postavu bychom nenašli. Navíc to je odlehčené, není to strojené.