„Euforie, neskutečná euforie a upřímná radost. Nedělali jsme dopředu žádné odhady, kolik lidí by mohlo přijít. Spíš jsme si přáli, aby si to hlavně všichni ti, co přijdou, užili. A ono to vyšlo," řekla po setkání Hana Morová, jedna z organizátorek.

Otevřená ulice, v tomto případě Brandlova, odstartovala v 16.30, kdy začali přicházet první návštěvníci, po páté hodině už byla ulice téměř zaplněná. „Lidé spokojeně korzovali mezi stánky kolínských živnostníků, postávali, klábosili, ťukali si skleničkami. Zničehonic na ulici začal hrát na tahací harmoniku desetiletý klučina. Jeho bezprostřednost byla neskutečná, a přesně vypovídala o charakteru živé ulice," pochvalovala si zájem Kolíňáků o setkání sousedů.

Lidé se setkali i mimo sociální sítě

Podle organizátorů se Kolíňáci ještě více poznali. „Za sebe mohu říct, že jsem se během jednoho večera seznámila s mnoho zajímavými lidmi. Konečně se představila a podala ruku těm, s kterými jsme na sebe vrhali na ulici ostýchavé pohledy typu – my se možná známe, ale odkud…? – a nebyla jsem sama. Ten večer se seznámilo tolik lidí, i přesto, že jsou zaručeně přátelé na Facebooku. Myslím, že i reálné poznávání sousedů a známých, v dnešní elektronické a uspěchané době, by mělo být tím, čím budeme v naší ulici žít," vysvětlila.

Další setkání sousedů se odehraje ve středu 22. července. „Laťka se zdá být nastavená vysoko. Ale my nesoutěžíme, nebudeme bojovat s nepřízní počasí, víme, že mohou přijít výkyvy v návštěvnosti. My se budeme jen obyčejně snažit, aby Vám všem bylo v ulici dobře a abyste se ani po pár středách nenudili," dodala Hana Morová.

Setkání doplnila výstava fotografií

Součástí setkání Kolíňáků bylo také vystavení fotografií na šňůře, která obmotala architrávový systém kolínského chrámu svatého Bartoloměje. Tématem příští výstavy budou portréty, proto neváhejte příští týden přijít s těmi nejlepšími fotoúlovky.
Nechyběla ani hudba v podání Václava Mlčocha, který hrál na piáno, organizátoři kolínské Otevřené ulice počítají s účastí muzikantů na další sousedská setkávání.

Organizátoři středeční Otevřené ulice se inspirovali Kutnou Horou, konkrétně tamějšími Otevřenými čtvrtky, kdy se scházeli takto Kutnohořané.