Ani jedno. V Kolíně vládla skutečně sportovní atmosféra. Ani dvacet sedm stupňů nezastavilo kolínské běžce. První prázdninový víkend se na kolínském atletickém stadionu konal tradiční závod Pětka na dráze.

Na běžcích převážně z oddílu Grand Prix Kolín bylo zdolat atletický ovál dvanáctkrát, a ještě půlku oválu do cíle. Letošní ročník byl navíc vybaven elektronickou časomírou, takže atleti mohli hned sledovat, jaký je jejich průběžný čas. A jak se tentokrát účastníkům běželo, navzdory horku? Na to jsme se zeptali hned několika účastníků závodu Pětka na dráze.

Vítěz Luboš Herel: Musím myslet na soupeře

Letošní ročník Pětky na dráze vyhrál Luboš Herel ze Sendražic u Kolína, jehož zběsilé tempo závodu bylo prakticky nemožné napodobit. „Jsem bývalý učitel tělocviku, takže základy mám, byť nepraktikované," smál se závodník.

Jak řekl, se závoděním v běhu začal relativně nedávno teprve před rokem, má za sebou nějakých patnáct závodů. „Část z nich byla na podzim, letos na jaře jsem jich uběhl asi osm ano, Pětka na dráze je osmý," zamyslel se na chvilku závodník.

A jak trénuje? Na svoje oblíbené trasy vyběhne tak pětkrát týdně. „Ale nemyslete si, někdy se na to taky vykašlu," říká s úsměvem.

Základem úspěchu je myslet na protivníka před sebou a snažit se ho dohnat. V jeho případě to ale tentokrát komplikoval ten fakt, že před tím nikdo nebyl. „To je ale výjimka," smál se při dotazu, jak si s tím poradil tentokrát, když byl v čele. „Snažím se ale držet určité tempo a čekám, jak se závod vyvine, na to pak reaguji. Ve výsledku buď můžu, nebo ne," směje se vítěz Pětky Luboš Herel.

Pavel Till rychlost natrénoval na mílích

Na druhém místě na závodu Pětka na dráze skončil Pavel Till z Kolína. „Jak se běželo? Bylo moc velké teplo," zhodnotil výsledek. Skutečně, počasí závodu úplně nepřálo, rtuť se vyšplhala až na 27 stupňů, slunce na atletický stadion pálilo.

Pavel Till je bývalý mílař, proto má nejraději vzdálenost 1,5 kilometru, běhá ale prakticky všechny tratě, včetně dvacetikilometrových. „Maraton je na mě ale už moc dlouhý," odpověděl na dotaz, zda se nechystá na ještě delší trasy. Právě tréninku na mílích vděčí za své dobré zrychlení, řekl.

Na co ale myslí, když běží dvanáct kol na atletickém okruhu? „Těším se na dvě poslední kola, že budu finišovat. Tentokrát ale soupeř nasadil rychlé tempo," řekl.

Václav Miler: Chce to vypnout

Organizátorem závodu byl Václav Miler z Grand Prix Kolín. Letošní ročník byl navíc elektronicky měření. „Pro všechny závodníky to má hodnotu," řekl.

Jak nám v cíli řekl, běh mu trochu zkomplikoval předchozí trénink fotbalu. „Ale i tak se mi běželo dobře, pohoda," podělil se o dojmy.

Pokud však běží tolik kol na atletickém oválu, nesmí na nic myslet. „Musím vypnout, pak se mi běží dobře. Ale raději než pětku mám desítku, pětka je moc rychlá," vysvětlil.

Václav Miler je známý tím, že se účastnil ultramaratonů. Chystá se na nějaký? „Už ne. Nemám na to věk a hlavně ani čas, na ultramaratony je třeba hodně trénovat," podotkl.

Trénovala i Petra Andrejsková, Sportovkyně Kolína 2013

Oštěpařka a Sportovkyně Kolína 2013 Petra AndrejskováLahev s pitím, telefon hrající oblíbenou hudbu a oštěp. Kromě běžců, kteří se fyzicky a duševně připravovali na závod, na kolínském atletickém stadionu trénovala také oštěpařka Petra Andrejsková, držitelka titulu Sportovec Kolína 2013.

Ta se aktuálně chystá na mistrovství republiky, které se odehraje 2. srpna v Ostravě. Zuby si také brousí na mistrovství Evropy, aby se na něj však dostala, musí hodit minimálně 57 metrů. Jak se jí trénovalo první prázdninový víkend?

O odpočinku podle jejích slov nemůže být ani řeč. „Připravuji se na mistrovství republiky. Protože tam bude i Bára Špotáková, tak musím ještě hodně trénovat," řekla. A chtěla by ji přehodit? „No samozřejmě!" říká mladá sportovkyně se smíchem.

Aby uspěla, tak musí házet, házet a znovu házet. „Piluji, abych se ještě zlepšovala," podotkla, zatímco trénovala náběhy. „Ty jsou důležité, aby si člověk ujasnil nohy," poodhalila závoj tajemství oštěpařského tréninku.

Rozeběhnout se s oštěpem, včas a daleko jej hodit, to není žádná legrace. Oštěpy existují v několika provedeních. „Oštěp dorostenek váží 500 gramů, u žen 600. U kluků se to skoro každým rokem mění," řekla. Ženy si však nemohou vybrat těžší oštěp, i kdyby se jim s nimi lépe házelo. „Taková jsou pravidla," pokrčila rameny. Cena takového oštěpu se liší od několika tisíc do desítek tisíc. „Záleží na materiálech, zpracování a podobně," vysvětlila Petra Andrejsková.

Odpočinek přijde až po sezoně, případně si dá volno jeden den ale pouze dva dny před závody. A jak dlouho trval její trénink? „Dnes budu házet, dokud nebudu spokojená," řekla.