„Až výběrové řízení doběhne, budeme znát přesnější termín, kdy se budou nádoby rozdávat, a také informace, jak se o ně hlásit,“ říká místostarosta Michael Kašpar. „Primárně bychom chtěli vycházet z toho, jak jsou distribuovány biopopelnice. Velká většina lidí, kteří mají biopopelnici, má zájem i o nádobu na plast,“ dodal.

Firmám, jež se do výběrového řízení přihlásí, možná trochu komplikuje situaci požadavek města, aby vítězná firma nádoby na plast adresně rozvezla každému zájemci až domů. „Umístit je na nějakou deponii, kam by si pro ně lidi chodili, by pro ně bylo složité,“ vysvětlil místostarosta. Celkem město zdarma rozdá 2500 popelnic na plast. Akce vyjde zhruba na dva miliony korun, velkou část pokryje dotace.

„Určitě se o popelnici na plast přihlásím. Pořád se nám doma hromadí pytle s petkami, neustále je zapomínáme odvézt do kontejneru. Takže když dostaneme zadarmo nádobu, kterou pak jen vystrčíme před dům a město ji vyveze, to je dobrá služba,“ shrnula Renata Pošíková.

Během letoška dostanou Kolíňáci také kompostéry. „V této chvíli už víme, že jsme získali dotaci. Do léta by mohlo být výběrové řízení, takže rozdání pak zhruba na podzim,“ uvedl místostarosta. Město pořídí tisíc devítisetlitrových plastových kompostérů. Celkové náklady budou cca 3,2 milionu, 2,8 milionu pokryje dotace. Kompostéry budou mířit k rodinným domům a na zahrádky. Objevily se ale i dotazy, zda si lidé mohou kompostér pořídit i do paneláku.

„Samozřejmě nikoho nebudeme diskriminovat, ale kompostovat na balkóně? Balkónu by to asi nevadilo, ale sousedům nejspíš ano,“ poznamenal místostarosta. „K něčemu takovému, doufám, nedojde!“ nechal se slyšet muž z ulice Rimavské Soboty. „Snad se nenajde pitomec, který mi strčí pod nos kompost! To bych takového souseda asi uškrtil,“ dodal.

Podmínkou převzetí kompostérů je stejně jako u popelnic na plast to, aby byly umístěné na území města. I člověk z paneláku si samozřejmě může dát kompostér na zahrádku, ale v Kolíně, nikoli si ho odvézt třeba na chatičku na Sázavě. V případě kompostérů si je lidé pravděpodobně budou muset sami vyzvednout, firma by je patrně dost složitě rozvážela třeba právě k zahrádkám.

Kompostéry