V několika následujících letech navíc řada z těch, kteří dnes ještě ordinují, odejde do důchodu. Podle odhadů České stomatologické komory bude zubařů v roce 2020 už zásadní nedostatek. „Zájemců o studium je přitom dost, problém je jinde. Fakulta na nás nedostává od státu dostatečné dotace, a proto nemůže přijmout tolik studentů,“ uvedla studentka zubního lékařství Iva Novotná. Studium jednoho studenta zubního lékařství stojí ročně 180 tisíc korun. Stomatologické fakulty ale dostávají dotaci jen 120 tisíc korun. „U studia zubařiny je potřeba specifické vybavení. Nejdražší jsou zubařská křesla,“ vysvětlil finanční náklady lékař Zdeněk Mareš. Počet sídel, kde některý zubař dnes přijímá nové pacienty, je 148. Ve srovnání s počtem obcí v celé České republice je to ale číslo zcela zanedbatelné. V Česku je totiž 6 249 obcí a měst. To znamená, že zubař přijímá nové pacienty jen v každé čtyřicáté druhé obci.
Na Kolínsku podle informací webu České stomatologické komory existuje pouze v Kostelci nad Černými lesy jeden ze zubních lékařů, který nového pacienta přijme. Všichni ostatní mají plný stav.

Šárka Škapiková

Zubaři? Nové lidi neberou

“Nebereme! Máme plno,“ říkají zubaři unisono. Takovou odpověď dostanou skoro všichni, kteří se nyní pokusí najít si zubaře na Kolínsku. Podle našeho průzkumu se to většinou nepodaří ani osobní prosbou. Zabírá jenom protekce.
Tristní stav je zřejmý i z oficiálních webových stránek České stomatologické komory, která zveřejnila seznam zubařů beroucích nové pacienty. Dá se říct, že celorepublikově je minimum míst, kde dentista nového pacienta vezme. Častěji lidé marně zubaře oslovují.
„O situaci víme, bohužel to musí lidé řešit osobním kontaktem se zubařem,“ uvedla Jana Nádvorníková z regionální pobočky komory.
Před problémem se zubařem stál i Marian Pitner, který se do regionu přistěhoval ze Slovenska. „Naštěstí mám známého v Českém Brodě,“ říká. Podobně i paní Marie z Poděbrad. „Musím dojíždět desítky kilometrů, ale zaplaťpánbůh, že jsem vůbec nějakého našla,“ poznamenala.
Jenže lidé nepochodí ani v přímém styku. Nové lidi nebere ani zubař Roman Čeladník z Městce.
Zubařů je na Kolínsku stejně jako jinde nedostatek. „Je to hrůza. Zrovna jich několik odešlo, někdo šel do důchodu, a s velkou klientelou. Nových je málo, studium je drahé,“ říká zubařka Markéta Omáčková. Problém je podle ní v tom, že to nikdo nereguluje. „Kde je problém posílit počty? To by měl dělat krajský zdravotní rada, ale neděje se nic,“ zlobí se. A tak se objednací lhůty šplhají do řádu týdnů a měsíců. Řada lidí využívá pohotovost.

Miroslav S. Jilemnický, Dana Zářecká