Oba obžalovaní podle rozsudku nesmějí vykonávat práci s dětmi po dobu deseti let a soudkyně Lenka Hájková oběma ještě uložila ochrannou sexuologickou léčbu.

Oba muži, kteří působili v občanském sdružení Malý princ, svých činů před soudem litovali. „Prožívám z toho velkou lítost i zahanbení, s dětmi už nkdy pracovat nechci, raději se v budoucnu chci věnovat pedagogické činnosti s dospělými,“ řekl Ondřej Martinek.

David Lein, kterého obžaloba vinila z pořizování pornografických snímků s nezletilými, se proti tomuto zjištění odvolával. „Neztotožňuji se s názorem státní zástupkyně, že bych v budoucnu byl schopen spáchat stejný delikt. Můj život byl tímto případem už tak velmi ovlivněn,“ vyjádřil se k části obžaloby.

Z původních sedmadvaceti nezletilých chlapců, jejichž poznatky o sexuálním zneužívání policie zaprotokolovala, jich před soudem skončilo osmnáct. Dlužno podotknout, že sedmnáct z nich pohlavně zneužil Ondřej Martinek a jednoho chlapce údajně David Lein.

Rozsudek zatím není pravomocný. David Lein se na místě odvolal a případ tak bude pokračovat u Krajského soudu v Praze. Ondřej Martinek si zatím ponechal lhůtu na rozmyšlenou.


Kauza se u soudu přetřásala od úterka. Předsedkyně senátu Lenka Hájková po dohodě s obhájci obou obžalovaných rozhodla, že líčení probíhalo bez účasti veřejnosti.

Své rozhodnutí zdůvodnila mimořádně citlivým obsahem svědeckých výpovědí zneužitých dětí.

Případ v roce 2006 nastartovaly pracovnice pražského magistrátu z odboru sociální péče a zdravotnictví. Obžalovaní muži si totiž chlapce při sexuálních praktikách fotili a snímky umisťovali na internet. „Ze zdánlivě nevinných her naše pracovnice rozpoznaly velmi pravděpodobné nebezpečné deviatní chování,“ sdělil Deníku mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Ondřej Martinek a David Lein se ke svému obvinění v průběhu hlavního líčení vyjadřovali velmi opatrně, ne-li vůbec. „V průběhu líčení mi hodně pracují nervy, nejsem schopen k tomu zatím vůbec zaujmout jakékoliv stanovisko. Nehledě na to, že bych jen velmi nerad svým názorem případně ovlivnil průběh líčení,“ řekl našemu listu Ondřej Martinek. Jeho osobu před novináři velmi urputně bránil zřejmě rodinný doprovod. „Společnost nás teď asi má za lidi, kteří podle všeho patří…,“ nedopověděl Ondřej Martinek na rázný zásah svého doprovodu.

Případ svým rozsahem a závažností, který zatím nemá v dané kategorii české kriminalistiky obdoby, budil velkou pozornost.

V obžalobě stálo, že nezletilí svěřenci z občanského sdružení Malý princ byli svazováni, Ondřej Martinek jim měl kapat na tělo horký vosk a na genitálie přivazovat různé předměty.

Pro děti ve věku od sedmi do dvanácti let sdružení pořádalo víkendové výlety do přírody. O těchto praktikách vedení Malého prince údajně nemělo ani potuchy.

Soudní spis obsahuje na dvanáct set stránek. V průběhu líčení měly vypovídat i dvě matky nezletilých chlapců.

David? Takový tichý kluk…

Třicetiletý David Lein pochází z Kolína. Pro spolužáky z gymnázia byla zpráva o jeho obžalobě doslova šokem. "Nikdy bych to do něj neřekl. Vždycky to byl takový tichý a hodný kluk. Téměř vůbec nemluvil," řekl Jan Procházka, který s Leinem usedal v jedné třídě osm let. Podle dalšího ze spolužáků, který si ale nepřál zveřejnit své jméno, však právě tyto typy lidí ukáží později společnosti svou druhou tvář.

Lein se zároveň i nijak extrémně nehrnul k dívkám. "Byl velmi přátelský, vstřícný, ale oproti ostatním klukům spíše nesmělý," řekla Helena Stará, za svobodna Krčilová.

Do vzpomínek učitelů se příliš nezapsal. "To víte, za ty desítky let ve školství utkví v paměti jen ty výrazné typy. K nim rozhodně David nepatřil," řekla učitelka Marie Čuchalová, která v této třídě působila jako zeměpisářka a vyučující biologie. Ani třídní učitel Vlastimil Hlaváček si Davida nevybavuje. "Ale stejně bych žádné informace neposkytoval," dodal.

Za homosexuální násilí dostal šest let

close zoom_in close zoom_in Kauza Davida Leina není v posledních letech prvním případem homosexuálního násilí na Kolínsku. Šestiletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou si odpykává Tomáš Andrle (32) z Kolína. Kolínský soud a následně i Krajský soud v Praze ho odsoudily za to, že na přelomu roků 2004 a 2005 znásilnil ve svém bytě dva mladíky.

„O vině není pochyb. Trestný čin se podařilo dostatečně prokázat,“ konstatoval tehdy v červnu 2005 předseda senátu Oldřich Volenec. Odmítl tak návrh obhajoby na předvolání dalších čtyř svědků.

Oběťmi Andrleho zvrhlých činů se stali dvacetiletý mladík z Nymburka a o pět let starší muž z Pardubic.

Podle obžaloby si je Andrle vyhlédl na kolínském vlakovém nádraží. Pozval je k sobě do bytu a ukazoval jim obrázky nahých mužů. Když ale zjistil, že narazil na heterosexuály a jeho neformální výzvy k sexu se minuly účinkem, nasypal jim do kávy omamné látky. Pak využil jejich otupených smyslů k ukojení svého chtíče .

„Do půlhodiny po požití kávy jsem se cítil malátný a celkově zesláblý,“ vypověděli shodně před soudem oba poškození.

Obhájce Tomáš Zejda se sice snažil zpochybnit dobu, kdy se omamné látky dostaly do těl mladíků, podle znalkyně v oboru toxikologie Dagmar Volcové je však více než pravděpodobné, že to bylo právě v Andrleho bytě. „Pokud by je požili dříve, z nádraží by ani nikam nedošli,“řekla Volcová.

Soudce Volenec navíc uvedl, že nemá důvod hochům nevěřit. Vzhledem k rozdílnému bydlišti prakticky vyloučil jejich vzájemnou dohodu, jejímž prostřednictvím by chtěli obžalovaného poškodit.

Tomáš Andrle už byl předtím sedmkrát soudně trestán. Naposledy opustil brány věznice v únoru 2003, když si odpykal čtyřletý trest za vydírání se sexuálním podtextem.

Podle lékařů vyhledává velmi mladé muže a trpí poruchou s rysy fetišismu a sadismu.

„Je sice schopen rozpoznat, co dělá, ale při svém jednání se nedokáže ovládnout,“ řekl soudce Oldřich Volenec, podle něhož se dosavadní psychiatrickosexuologická léčba touto úchylkou nezabývala.

Volenec vzhledem k navrženému trestu další léčbu nenakázal, nýbrž jen doporučil.

Petr Strompf, Dana Zářecká, Petr Koděra