Slyšeli jste už někdy o metodě nazývající se znakování? Ani já jsem na tom nebyla lépe. Včera jsem se však poučila. V rodinném centru Hvězdička v Kolíně se uskutečnil seminář s názvem Znaková řeč pro batolata. Dvouhodinový seminář pořádala Radka Štroblová a já jsem se byla podívat, jak takový seminář probíhá.

V mateřském centru Hvězdička se sešlo několik maminek se svými několikaměsíčními ratolestmi, aby se o metodě znakování dozvěděly více.
Jak to, že většina lidí o této metodě, využívající neverbální komunikaci dětí, téměř neslyšela? ,,Znakování je u nás novinkou. V podstatě se začíná teprve rozvíjet. V Americe, kde metoda vznikla, už ale funguje docela dlouhou dobu.“ vysvětluje Radka Štroblová.

Několik maminek sedí na židlích a sleduje instruktorku, která jim názorně ukazuje základní znaky. Těch je dohromady 100. ,,Většina znaků je stejná pro všechny děti. Například pít, jíst, bolí, maminka, tatínek. Pak je ale i skupina znaků, specifická pouze pro dané dítě. Jde jen o to, dobře si všímat chování a gest dítěte,“ říká lektorka a mamina v jedné osobě.

Radka Štroblová se znakování coby instruktorka věnuje teprve krátce. ,,Certifikát jsem si udělala v červnu. Teď pořádám semináře a od září se chci vrhnout na kurzy znakování, které budou probíhat pravidelně po dobu šesti týdnů. Na to je ale potřeba další certifikace,“ líčí maminka osmiměsíční Mariánky.

Kdy je nejlepší s metodou začít? ,,Nejvhodnější věk je mezi osmi až dvanácti měsíci. Ale záleží samozřejmě na individuálním vývoji dítěte.“ Jaké má metoda výsledky, ptám se dál. ,,Kromě lepší komunikace, také pozitivně ovlivňuje emoční a intelektový vývoj a urychluje schopnost mluvit,“ dodává Štroblová.

Přítomné maminky zaujatě poslouchají. ,,O metodě jsem se dozvěděla nedávno. Vlastně jsem ji zkraje nebrala vůbec vážně, až později mě napadlo, jak moc může být prospěšná,“ sděluje důvod své návštěvy semináře Lenka Krčilová, maminka sedmiměsíční holčičky a dodává: ,,Jsem tím nadšená. Moc mě téma zaujalo. I když je dcera ještě malá, naučit metodě se můžu již teď.“

I další mamči se přidávají: „Uvažuji o tom, že bych seskutečného kurzu zúčastnila, moc mě zaujala možnost zvýšit pravděpodobnost, že budu rozumět tomu, co ten můj brouček vlastně chce,“ dělí se o názor maminka několikaměsíčního chlapečka. „Myslím, že je škoda, že se tu nesešlo víc maminek,“ končí debatu Lenka.

Kristina Lachmanová